(Видео) Ванковска за Гласот на Америка: Помина времето во кое САД доминираа над сите!

Предноста ќе ја кажат граѓаните на денот на гласањето. Во претседателската кампања, моја задача е да ги убедам дека јас

Read more

Ванковска, Апасиев и Крмов денес во Велес

Претседателскиот кандидат на Левица, Билјана Ванковска ќе одржи голем народен собир во Велес на кој ќе се обратат и претседателот

Read more

Иницијативата на Бујар Османи за излегување од идејата за Отворен Балкан е удар на секој обид за функционално помирување и поврзување на земјите од регионот

– Изјава на претседателскиот кандидат од Политичката Партија Левица, Билјана Ванковска за порталот МКД по повод Резолуцијата за Сребреница ко

Read more

Мик Волас: Ни требаат луѓе како Билјана Ванковска кои ќе работат за мир и ќе се спротивстават на милитаризацијата!

Следи неговата поддршка за професорката Билјана Ванковска за Претседател на Република #Македонија: – „Јас сум Мик Волас, Пратеник во Европскиот

Read more

Ванковска: Против сум изборот на претседател да се одвива во Собрание

Јас мислам дека јас немаше да се кандидирам доколку не верува во овој принцип на непосредно добивање граѓански легитимитет. Знаете

Read more

Ванковска: Инатот на Ноле е пример за сите деца од Балканот, затоа ми е омилен спортист

Билјана Ванковска открива дека сака и следи спорт, наспроти општото уверување дека жените не следат спортски настани. Во интервјуто дадено

Read more

Ванковска: Мојата формула е едноставна, автентичност и здрав разум

Колку што гледам наоколу лицемерие, расфрлање со пари за кампања во една од најсиромашните земји во Европа, таква желба за

Read more

Ванковска: ЕУ си пукаше во нога, следејќи ги САД во однос на политиката кон Украина

Темата ЕУ застанала во дебатата и во перцепцијата која им се нуди на граѓаните, пред не знам десетина години можеби,

Read more

Ванковска: Вистинскиот проблем е што ЕУ нема намера да се проширува во догледно време

Не е проблемот во тоа што ЕУ нѐ прескокнува, односно блокира, во процесот на пристапување, па дури и кани земји

Read more

Ванковска до Османи: Гоштевање не се организира додека деца умираат во Газа

Разбрав дека господинот Бујар Османи, актуелен министер за надворешни работи и претседателски кандидат на ДУИ, не ме поканил на вечера/ифтар

Read more

Ванковска: Преспанскиот договор е невалиден бидејќи е потпишан од министер

Претседателот на државата може многу да направи, тој ги потпишува меѓународните договори, па затоа и Преспанскиот е невалиден, бидејќи е

Read more