Земјите на БРИКС се поблиску до консензус за заедничка валута

Очи на светската јавност се вперени кон следниот самит на земјите од БРИКС, на кој се позивесно е дека ќе

Read more

Претседателот на Гана во ООН: „САД и Европа се изградени на пот, солзи, крв и ужаси од трговијата со робови“, и доби громогласен аплауз

Ниту една сума пари не би била доволна за да се компензира Африка за ужасите на трговијата со робови, но

Read more

Антифранцускиот бран во Африка продолжува да се шири – Која земја е следна?

После ЦАР, Мали, Буркина Фасо, Нигер, сега и Габон – земјата богата со нафта, злато, уран и дијаманти ја зафати

Read more

Африка повторно се буди, на повидок е второ антиколонијално ослободување?

Африка е лулка на човековата цивилизација и најбогатиот континент на планетата во однос на природните ресурси. Но, според капетанот Ибрахим Траоре,

Read more

Путин најави бесплатно жито за шест африкански земји

Рускиот претседател Владимир Путин денеска го отвори самитот Русија-Африка во Санкт Петербург со ветување дека ќе достави бесплатни житарки „во

Read more

Како архитектурата на социјализмот ја освои Африка

Фејсбук статус на Никола Петров: Конгресниот центар и хотелот „Шератон“, изградени од југословенската градежна компанија “Енергопроект”, беа домаќини на осмиот

Read more

БРИКС ќе креира заедничка валута за 15 земји

Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка (БРИКС) разговараат за можноста за создавање единствена валута, изјави во четвртокот Павел Књазев,

Read more

Капиталистичката експлоатација во Африка

Африка отсекогаш била исклучително важен регион со огромни природни богатства кои изобилуваат во нејзината флора и фауна, забележани уште со

Read more

75% од младите Африканци ја сметаат НР Кина за најдобар пријател

Младите од 15 африкански земји НР Кина ја сметаат за земја со најголемо позитивно влијание врз нивните животи, покажува најновото

Read more