Мојсоска: Агендата на Касами е тотално необалистичка и насочена кон рушење на АСНОМ

Општина Тетово, која е депонија на дивоградби, пратила ИНСПЕКЦИЈА за поставени бисти на партизаните од НОБ – Тодор Циповски-Мерџан и

Read more

Апасиев: Само работничката класа е државотворна – Левицата повторни ќе ја воскресне републиката

Извадок од историскиот говор на Димитар Апасиев на денешната собраниска Комисија за промена на Уставот, кој се однесува на улогата

Read more

Црвена Младина: Заканите на ДУИ нема да не заплашат, за Македонија сме спремни и да умреме

Соопштение на Црвена Младина Почитувана јавност, Откако наши активисти пред неколку дена го преименуваа паркот „Украина” во парк „АСНОМ” во

Read more

Здружение на историчари: Историја мора да остане посебен предмет

Здружение на историчарите на Република Македонија објавува реакција по повод отсуството на Историјата во наставните програми за VI одделение. Здружението

Read more

Ристо Никовски: со внесувањето на Бугарите во Уставот се трасира патот за бугаризација на сите нас!

Во последната колумна за порталот Плус инфо, поранешниот дипломат, Ристо Никовски, предупредува на замката на Софија за внесување на „Македонските

Read more

(Видео) Апасиев: Националното и класното прашање се испреплетени

Дел од вчерашното гостување на претседателот на Левица -Димитар Апасиев ,,Нашето автенично македонско левичарење (преку АСНОМ) е во суштина национално. Споредете ги

Read more

Мециновиќ до Мицкоски: Ако влечете континуитет од Ванчо Михајлов треба да се самоукинете

Пишува: Амар Мециновиќ – портпарол на политичката партија Левица МИЦКОСКИ ЗА МИХАЈЛОВ – ДПМНЕ ДА СЕ УКИНЕ “Не мора да

Read more

„Нова Македонија“ – Прв македонски весник по историското заседание на АСНОМ

Во мугрите на 29 октомври 1944 година, во малото село Горно Врановци, Титоввелешко, се појави првиот број на весникот „Нова

Read more

Негрижата за спомениците од НОБ е сквернавење на АСНОМ

Реакција на Политичката Партија Левица При одбележувањето на празникот 11 октомври во Скопје и во Куманово, јавноста реагираше откако чествувањето

Read more

Јанев: Илинденска проституција, влезот – морбиден, стотици луѓе со ЕУ знаменца во првите редови спремни да аплаудираат на Св.Таче

Фејсбук статус на Јован Јанев – студент на Правниот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев” во Штип и победник на десеттата Ораторска

Read more