На денешен ден Град Скопје е ослободен од фашистичкиот окупатор

На 13 ноември 1944 година, борците од 42-та и 50-та народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та македонска бригада го

Read more

(Видео) Апасиев: Удавете се во септичката јама која самите ја ископавте – Уставни измени нема да има

Историски говор на Претседателот на Левица – Димитар АПАСИЕВ на денешната собраниска Комисија за промена на Уставот „Сѐ што денес

Read more

(Видео) Црвена Младина го преименуваше „Паркот Украина“ во „Парк АСНОМ“

Паркот во Чаир во кој се наоѓаа бистите и спомениците на македонските партизани и учесници во НОБ, пред неколку дена

Read more

Антифашистичките протести во Охрид успешни – „Цар Борис Трети“ е избришан од Централен регистар

Културниот центар „Цар Борис Трети“ од Охрид е избришан од Централниот регистар, откако Mинистерот за правда Кренар Лога на 30

Read more

(Видео) Левица: Згаснувањето на фашистичкиот клуб е победа на македонскиот народ и антифашизмот

Соопштение на Политичката партија Левица Македонскиот народ денес треба да биде горд што ги одбрана АСНОМ-ските темели на Репубиката, откако

Read more

Светозара – „Бандитката обесена во Босанска Крупа покажа невиден пркос”

Објава на Левичарскиот Институт Рацин На денешен ден 1925 година во Босанска Градишка, Босна и Херцеговина, родена е Лепа Светозара

Read more

80 години од Сталинградската битка – Пресвртницата во победата над фашизмот

Во врска со навршувањето на 80-годишнината од почетокот на Сталинградската битка споделуваме цитати на истакнати политичари, воени лица, историчари, јавни

Read more

Левица ја наметна антифашистичката борба другите следат

Портпаролот на политичката партија Левица го коментира притискањето на ДПМНЕ да се преименува или затвори Цар Борис како и законот

Read more

Мециновиќ: Нападнат е нашиот антифашистички темел

Изјава на Амар Мециновиќ – портпарол на политичката партија Левица за Само Вистина Портпаролот на Левица, Амар Мециновиќ на вечерашната

Read more

Мојсоска им испрати историска лекција на Пендаровски и Ковачевски пред утрешните протести во Охрид

За утре е закажан протестот во Охрид поради отварањето на уште еден бугарски фашистички клуб именуван по соработникот на Хитлер,

Read more