Левица: ЕУ води деструктивни политики кон земјите од Западен Балкан

Реакција на Левица – Сектор Надворешна политика Слаткоречивите приказни за остварување на „европскиот сон” не даваат ниту приближно од очекуваните

Read more

Вучиќ: Никој од Србија нема да биде на Самитот на Западен Балкан во Тирана

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја критикуваше одлуката на косовскиот премиер Албин Курти да го постави Ненад Рашиќ за косовски министер

Read more

Обид за продажба на черепи од колонијалниот период во престолнината на ЕУ

Колонијалниот империјализам во капиталистичкото општество го достигна врвот. На продажба ставени три черепи од колонијалниот период на африканската држава Конго

Read more

Брнабиќ до ЕУ: Каде се тие европски вредности, демократијата, и владеење на правото?

По ваквата срамна изјава на ЕУ, само уште една во низа, Србија веќе нема никаква потреба да учествува на самити

Read more

Во ЕУ нема договор за ограничување на цените на руската нафта

Минатата недела весникот Политико напиша дека повеќето земји од ЕУ го поддржале предлогот за воведување ограничување на цената на нафтата

Read more

Осмиот пакет на санкции против Русија уште неспроведен, ЕУ планира девети пакет

Како што изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ЕУ активно работи на подготовка на деветтиот пакет антируски

Read more

ЕУ соочена со егзистенцијална закана од САД, ќе се брани со субвенции

Европската унија планира воведување субвенции за да го запре колапсот на сопствената економија и преселувањето на компаниите во Америка. Европа

Read more

Зошто од санкциите на западот повеќе трпи Европа отколку Русија?

Пишува: Љубиша Петровски Пред извесно време земјите од Г7 и Австралија во координација со ЕУ се договорија да одредат фиксна

Read more

Повеќе не е тајна: ЕУ нема ништо против глорификацијата на фашизмот и нацизмот

Третиот комитет на Генералното собрание на ООН ја усвои руската нацрт-резолуција „Борба против глорификацијата на нацизмот, неонацизмот и другите практики

Read more

Урсула фон дер Лајен под истрага за набавка на вакцини против корона вирусот

Европската јавна обвинителка Лаура Кодрута Ковеси во вчерашната посета на Загреб ги претстави активностите во борбата против корупцијата и измамите

Read more