Османи го крие спорниот Протокол – Левица повика повторно на протест

Соопштение на политичката партија Левица Министерот Бујар Османи неколку дена одбива да го објави Протоколот со Бугарија, иако претходно изјави

Read more

(Видео) Коавтор на францускиот предлог: Власта во Скопје лаже дека предлогот е модифициран за да го убеди народот да прифати

Лидерот на Демократска Бугарија, Христо Иванов, кој има имиџ на умерен политичар во дебата на Бугарската национална телевизија оценува дека

Read more

Османи ќе го заобиколува Собранието за предлогот со Бугарија

На денешната прес-конференција на Владата на Р.Македонија, на новинарско прашање кон министерот за надворешни работи Бујар Османи, тој истакна дека

Read more

Евроамбасадорот Гир не го осуди насилството во Парламентот – ги поддржа реформите на ДУИ и СДСМ

После скандалозното однесување на пратеникот од ДУИ Арбер Адеми во собранието на Р.Македонија за време на Комисијата за европски прашања,

Read more

Османи: Какво е името на земјата, така се нарекуваат и жителите

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во синоќешното гостување во емисијата „10 Минути“ застана во првите одбранбени редови на францускиот

Read more

Вархеји: Бугарските барања сега се дел од преговарачкиот процес

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска на својот твитер профил јавно изјави дека сите Бугарски барања влегуваат во преговарачката рамка

Read more

(Видео) Македонската Влада учествувала во креирањето на францускиот предлог

За време на денешната прес конференција на Советот за општи работи Клеман Бон се огради од ставот дека францускиот предлог

Read more

(Видео) Симонов: За Македонија преговорите со ЕУ се затворен лавиринт во кружна форма

Координаторот на Левица – Сектор надворешна политика, Александар Симонов гостуваше во утринската емисија на Радио Лидер. Тој зборуваше за францускиот

Read more

Шолц во само две изјави ја избугари работата и го разобличи лицемерието на ЕУ

Традицијата на изјавување и одрекување на сопствените изјави е позната во македонската политичка култура која прерасната во традиција на однесување

Read more

Арсовски: „Собранието да ја пресретне одлуката на ЕУ за вклучување на бугарските услови во преговарачката рамка“

„Во отворено писмо Институтот за европски политики од Скопје и други невладини организации од регионот предупредуваат на опасноста Европскиот парламент

Read more

ЕУ ќе ги чита пораките на мобилните телефони

Легализирање на „задолжителна контрола на пораките на јавноста“ треба да биде сржта на новиот предлог закон што Европската комисија денес

Read more