49 ти Фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ во Прилеп и Долнени

Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ со околу 300 учесници на изворниот мелос од земјава и гости од

Read more

Промоцијата на романот „Јазол“ во Градска библиотека „Браќа Миладиновци“-Скопје

Вечерва 30 јуни,со почеток од 19:00 часот во спомен-собата на Миладиновци ‒ „Т’га за југ“ во Градска библиотека „Браќа Миладиновци“-Скопје

Read more

Црвена Младина: Дали некој сака да го уништи фестивалот кој е традиција во Општина Прилеп

Реакција на Црвена Младина – Прилеп Другарки и другари, вчера на (28. 06.2023 година), организаторите на фестивалот на пивото, Пиво-Фест

Read more

Медицински факултет во Гостивар – Штанцање дипломи или квалитетен медицински кадар?

Главно прашање е каков медицински кадар се продуцира од овие приватни универзитети? Се отвара ли проблем со хиперпродукција на неквалитетни

Read more

Домот за стари лица во Кратово – само во предизборните програми на СДС, ДПМНЕ и СПМ

Реакција на Левица – Кратово Иако е реална потреба за повозрасната популација на лица кои живеат во Кратово, домот за

Read more

Апартхејдот Израел ги пали палестинските насадите со маслинки на окупираниот Западен Брег

Откако израелската влада обзнани дека ќе ги објави плановите за „урбанизација“ во окупираниот дел на Западниот Брег, каде живеат Палестинци,

Read more

Мециновиќ: Левица станува еинствена опција по објавувањето на коалицијата СДС-ДПМНЕ

Портпаролот на Левица, Амар Мециновиќ преку објава на Фејсбук му одговори на Христијан Мицкоски за неговите обвинувања дека некоја трета

Read more

Ројтерс: Освен Трамп, сите останати живи американски претседатели се директни потомци на робовладетели

Според истражувањето на Ројтерс, најмалку 118 влијателни луѓе во САД, вклучително и поранешни претседатели, членови на Конгресот, сенатори, гувернери и

Read more