(Видео) „Збогум Југославијо“ -Л.И. Рацин промовираше кинеска емисија за Југославија

Од страна на Л.И. Рацин, на фејсбук беше промовирана емисијата „Збогум Југославијо“, емитувана на шангајската телевизија во НР Кина, во

Read more

Протести низ Југославија поради убиството на африканскиот револуционер Лумумба од страна на белгиските колонизатори

Веста за убиството на премиерот на африканската држава Конго, Патрис Лумумба оставила многу моќен впечаток во тогашната југословенска јавност. Ликвидацијата

Read more

До вечните ироничари – иронијата на Гаврило Принцип, Георги Димитров, априлските демонстрации во 1941 година и НОБ

Пишува: Амар Мециновиќ – Портпарол на Политичката партија Левица. Во раната пролет 1941 година, молскавичниот напад на нацистичката индустрија за

Read more

Кина никогаш нема да го заборави бомбардирањето на НАТО на кинеската амбасада во Белград – МНР на НР Кина

Фејсбук статус на Дарко Тодоровски Кинескиот народ никогаш нема да го заборави варварското бомбардирање на кинеската амбасада во Белград од

Read more

Захарова: Се започна со Југославија – НАТО ги поткопа темелите на мирната повоена ера

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, го потсети претседателот на Швајцарската Конфедерација, Игнатиус Касис, дека поткопувањето на

Read more

Захарова: Ако се формираат трибунали за воени злосторства почнете од Југославија и Ирак

Захарова за повикувањето на Бајден на суд поради Буча: Да почнеме со Југославија и Ирак Коментирајќи го повикот на американскиот

Read more

(Видео) Бајден: Јас предложив бомбардирање на Белград и уништување на сите мостови на Дрина

Пред некој ден претседателот на САД, Џо Бајден својот руски колега Владимир Путин го нарече воен злосторник, заради потпишувањето на

Read more

Бомбардирањето на СР Југославија во 1999 година ја отвори Пандорината кутија

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Целиот Западен свет и западните лидери тврдат дека руската

Read more

Поранешен американски генерал: Бомбардирањето на Југославија е различно од ситуацијата во Украина – Македонските безбедносни служби да бидат будни заради руското влијание

Пензионираниот американски генерал и поранешен врховен командант на европските силите на НАТО за време на бомбардирањето на Сојузничките сили кои

Read more

Лепа Светозара Радиќ: „Моите другари ќе се откријат кога ќе ја одмаздат мојата смрт”

На денешен ден 1925 година во Босанска Градишка, Босна и Херцеговина, родена е Лепа Светозара Радиќ. Лепа се придружила на

Read more

Македонскиот народ, Македонија и Денот на Републиката (Дан Републике), 29 Ноември

Во XIX век, во погодни социоекономски услови (нови економски односи и мешањето на големите сили за создавање свои сателити на

Read more