ДПМНЕ во коалиција со партија што веќе го прифати Францускиот предлог

Обединети за Македонија (ОМ) на Љубе Бошковски своевремено се изразија позитивно по т.н. Француски предлог, како темел за решавање бугарско-македонскиот

Read more

Исмаил: Историската комисија да признае ревизионизам и да си поднесе оставка

Членот на Президиумот на Левица, Реџеп Исмаил – Хактан, смета дека „Историската комисија“ која ги решава „разликите“ помеѓу македонската и

Read more

Исмаил: Историската комисија – орган за бугаризација

Во колумна за писменото издание на весникот Фокус, членот на президиумот на Левица, Реџеп Исмаил – Хактан, зборува за Историската комисија

Read more

ЕУ и САД против демократијата во Македонија ја поддржуваат бугаризацијата

Реакција на Политичката партија Левица Демократијата како систем на управување промовиран и застапуван од ЕУ и САД, согласно кој таа

Read more

ВМРО-ДПМНЕ го повлекло членството кога се радикализираа протестите против францускиот предлог

Во вчерашната емисија на „Тешки муабети”, новинарот Александар Митовски сподели информација дека кога се радикализираа протестите пред Владата против францускиот

Read more

Мејер од Софија: Освен Уставот – Македонија мора да ги промени и учебниците

Францускиот предлог е плод на колективен труд на сите земји-членки на ЕУ и Македонија треба да ги направи уствните имени,

Read more

Апасиев нема да присуствува на лидерската средба: Ние сме тврд орев!

Лидерот на Политичката партија Левица, Димитар Апасиев, изјави дека нема да присуствува на лидерската средба во понеделник: Со нас не

Read more

Мециновиќ: Хронологија од лаги на нетранспарентните СДСМ и ДУИ

Фејсбук статус на Амар Мециновиќ – портпарол на Политичката парија Левица и советник во Советот на град Скопје На 21-ви

Read more

Левица: Грција и Бугарија можат да ги оспоруваат симболите на македонските пари

Реакција на Политичката Партија Левица Непосредно пред потпишувањето на Протоколот за велепредавство, гувернерката Ангеловска-Бежовска оствари средба со директорката на Меѓународниот

Read more

Слезенковски: Владата на Република Македонија дава слободен простор за ширење на бугарска пропаганда на нашата територија

Пишува: Слезенковски Кирил – член на Советот во Општина Илинден при политичката партија Левица Бугарската пропаганда почнува да се шири

Read more

Кукулев: Не бе брат – не ти требаат руски рубљи за да знаеш кој си!

Новинарот и публицист, Александар Сашко Кукулев од Велес, автор кој вниманието на македонската публика го привлече со сагата за вечното

Read more