Пратениците на Левица ќе предложат lex specialis закон за Уставните судии

Соопштение на Политичката партија Левица Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на седница предложија кандидати за

Read more

Дали ВМРО-ДПМНЕ ќе биде кооперативната страна во уште едно предавство на македонскиот народ?

Реакција на Левица – Сектор Надворешна политика Во изминатите триесет години државна историја, македонскиот Устав е менуван повеќе пати. Потсетуваме,

Read more

Решението на спорот со Бугарија може да заврши со кривично дело Загрозување на независноста

Фејсбук статус на Влатко Токарев – Магистер по правни науки на Кембриџ Универзитетот. Со скоро било какво решение на проблемот

Read more

Што е разликата помеѓу двете кратенки РСМ и БЈРМ

Фејсбук статус на Дарија Андовска, Универзитетски професор на Факултетот за музичка уметност при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Read more

Ристов: Aпсолутно стоимe позади заложбитe за рушење на сите бесправно изградени објекти

Откако инспекциската служба на Општина Карпош по добиена пријава утврди дека постои нелегално градење на верски објект во населба Злокуќани

Read more

Крмов: Заев има прифатено отстапки со Бугарија кои се надвор од резолуцијата

Во вчерашната дебатна емисија на „Канал 5“ телевизија, пратеникот од редовите на Левица, Борислав Крмов, зборуваше за односите помеѓу Македонија

Read more

(Видео) Робертсон: „Храбрите талентирани Северномакедонци”

По повод 20- годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор , поранешниот генерален секретар на НАТО, Лорд Џорџ Робертсон во

Read more

Мојсоска: Републиката ќе постои додека постои овој народ

Статус на Јована Мојсоска, член на Президиум на Левица ,Историјата на македонскиот народ е испреплетена со ропства, страдања, мачења предавства

Read more

Крмов: Или има Устав или нема – ова не е пазар!

Пратеникот Борислав Крмов, во одговор на провокативно прашање, го објасни кршењето на Уставот и законот од страна на собранискиот спикер

Read more

(Видео) Апасиев: Левица поднесе интерпелација против Џафери, која ја поддржи и опозицијата

Прес-конференција на пратеникот и Претседател на Левица – проф. др. Димитар Апасиев, по повод поднесената интерпелација против спикерот на Собранието

Read more

Проф. д–р Цуцуловски: Тефтерот, наречен „Устав“, повторно ќе се отварал

Статус на Проф. д–р Љубомир Цуцуловски. „Згаснување. Тефтерот, наречен „Устав“, повторно ќе се отварал. Тоа го најави Али Ахмети. Вчера беше

Read more