Левица: Поништен регулацискиот план за Влае II

Соопштение на Левица – Град Скопје На последната 32-ра Седница на Советот на Град Скопје, по предлог на иницијативата „Борба

Read more

Кацаров: Новиот ДУП не го решава проблемот со бетонизацијата на Лисиче

Околу 230 анкетни листови доставија жителите на Лисиче до Општина Аеродром на вториот повик, по жестокиот отпор од тамошното население

Read more

Денес ќе се оддржи јавна презентација на контроверзниот ДУП за „бетонизација“ на Лисиче

„Денес со почеток во 17 часот во ОУ Димитар Македонски ќе се одржи јавна презентација на катастрофалната втора верзија на

Read more

Општина Ѓорче Петров рекордер во издадени одобренија за градење во октомври 2021 година

Реакцја на Левица – ЛО Ѓорче Петров. Според податоците од Државниот завод за статистика, екс-градоначалникот Александар Наумоски во периодот на

Read more

(Видео) Крмов: Ќе го блокираме секој закон од бенефит на урбаната мафија

Прес конференција на пратеникот Борислав Крмов, во врска со Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за урбанистичко планирање, по

Read more

(Видео) Апасиев: Ќе блокираме се’ што е поврзано со урбана мафија

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев во гостувањето во Дневникот на Сител рече дека неговата партија во Собранието ќе ги блокира

Read more

Нов закон за урбана мафија во скратена постапка?

Новиот предлог-закон за урбанистичко планирање е донесен од Владата на седница на 27 април, а тој сега со потпис од

Read more