Археолозите во Турција со радар открија масивни структури под тврдината Зерзеван од римската ера

Како дел од некогашната древна Месопотамија, Турција долго време беше плодна почва за археолозите. Тој е дом на значајни локалитети

Read more

Турскиот фактор на Транскавкаската политика – Тркалезна маса на Центарот за геополитички експертизи во Москва

Пишува: Тодоровски Дарко – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Во Москва, во просториите на Центарот за геополитички експертизи,

Read more

Ердоган во водство, но вториот круг се поизвесен

Како што пристигнуваа резултатите од различни делови на земјата, разликата во гласовите помеѓу двата најсериозни кандидати се повеќе се намалуваше.

Read more

Ердоган води и на претседателските и на парламентарните избори во Турција

Избирачките места за парламентарните и претседателските избори што се одржаа денес во Турција се затворени во 17 часот по локално

Read more

Чавушоглу: Ги одбивме барањата на САД за доставување оружје во Украина

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека САД барале од Анкара да и испрати на Украина од своите

Read more

Украинската и сириската криза главни теми на средбата помеѓу Лавров и Чавушоглу

Сергеј Лавров на 6-7 април беше во работна посета на Турција на покана на министерот за надворешни работи на Република

Read more

Александар Дугин: Глобалистите не можат да го поднесат суверенитетот на нивните вазали ниту на своите противници

Претседателските избори во Турција закажани за 14 мај годинава веројатно ќе бидат најтешкиот тест досега за претседателот Реџеп Таип Ердоган,

Read more

САД: Интеграцијата на Шведска и Финска во НАТО не е билатерално прашање

Пристапот на Турција кон процесот на пристапување во НАТО на Шведска и Финска не е билатерално прашање меѓу Вашингтон и

Read more

Приведени тројца грчки државјани кои во Турција заминале како волонтери во хуманитарните акции

Де факто се приведени тројца грчки државјани кои отишле во областа Дефне во градот Хатај, Турција, како волонтери за поддршка

Read more

После земјотресот, Ерменија и нуди мир на Турција

Ерменија е подготвена да го врати мирот во регионот и целосно да ги нормализира односите со Турција, изјави во Анкара

Read more

Турскиот народ Русија ја гледа како пријател додека САД како непријател

Во Турција, гледиштето и ставот на турската јавност кон САД и Русија се менуваат брзо . Мобилниот истражувачки центар спроведе

Read more