Њујоршката полиција уапси 48 пропалестински студенти од Универзитетот Колумбија

Голем број њујоршки полицајци влегоа во вторникот вечерта на Универзитетот Колумбија и приведоа најмалку 48 пропалестински демонстранти, неколку часа откако

Read more

Пропалестинските протести се шират, полицијата во САД уапси над 100 студенти

Над 100 пропалестински демонстранти се уапсени во неколку американски универзитетски кампуси, додека активистите порачаа дека ќе продолжат со Движењето, барајќи

Read more

Пропалестинските протести се раширија по универзитетите во „западната хемисфера“

Студентите во Париз повторно протестираа денеска, откако полицијата ги разби демонстрациите на пропалестинска солидарност во средата навечер во Sciences Po,

Read more

Полицијата апси студенти на пропалестински протести во САД

Американската полиција уапси повеќе десетици студенти во Тексас и Калифорнија, кои протестираа против војната меѓу Израел и Хамас во Газа.

Read more

Студентите реагираат: Оставени сме без стипендии, МОН постојано не лаже

Во новата академска 2023/2024 година студентите се жалат дека досега не добиле исплата на ниту една рата од на ниту

Read more

Притисоци и закани кон студентите на филозофскиот факултет поради политичките превирања за избор на нов декан

Чувствуваме обврска да ве информираме и предупредиме за случувањата деновиве на Филозофскиот Факултет. Имено, во пресрет на изборите за претседател

Read more

Студентски Отпор: Да го замениме нашиот сув и бајат леб за вашите функционерски оброци

Додека студентите секојдневно треба да прават пресметки и да стравуваат дали ќе им стигнат 140 денари на ден за убав

Read more

Интервју со Милица Давчева – студентите ги очекува бурна академска година

Милица Давчева е активист на организацијата Студентски Отпор, студент по социологија на Филозофскиот Факултет при УКИМ и општествено активна млада

Read more

Проблемите и барањата на студентите се развлекуваат многу години наназад

Во своето гостување за ТВ 24 вести, студентката Милица Давчева која во едно и е дел од Студентскиот Отпор во

Read more

Студентите од педагошкиот факултет во Битола оставени без субвенциониран студентски оброк

На својата фејсбук страна младинската организација „Стдентски отпор‘‘ објави дека поради бирократски проблеми студентите се оставени без оброк од почетокот

Read more