Студентите со порака пред Собранието: Нашиот сув леб за вашите бифтеци

Пред Собранието, попладнево почна протестот на студентите организиран од страна на движењето „Студентски отпор”. Со транспаренти на кои пишува „Од

Read more

Јанески: Наместо да намалат од министрите – тие намалуваат од студентите

Пишува: Марио Јанески – претседател на Црвена Младина Како млад човек пред се, студент до скоро, и некој кој го

Read more

Апасиев: Владата штеди на столбот на државата – студентите

Според законот на СДС, за да јадеш (студентски оброк), треба да се откажеш од СТИПЕНДИЈАТА! На студентите ли најдовте да

Read more

Студентите најавија отпор: Протест во понеделник во 16:00 часот пред Собранието на Р.Македонија

Од студентската организација Студентски Отпор најавија протест во пред Собранието на Република Македонија, поради како што велат тие, влошувањето на

Read more

(Видео) Закани и притисоци од кадри на власта кон студентите

Реакција на Црвена Младина Почитувана јавност, до нас стигна видео на кое што се гледа како дел од вработените во

Read more

Ладна вода, ладни радијатори, живо месо, исклучена струја – студентите се жалат на условите во студентските домови

Енергетската криза предизвикана од неспособното владеење на СДСМ и ДУИ, доведе до ескалација на условите за живеење во студентските домови

Read more

Студентите не смеат да користат грејни тела

Фејсбук статус на Марио Јанески – Претседател на Црвена Младина Ова известување се наоѓа во еден од студентските домови во

Read more

Црвена Младина: Не ја исклучуваме можноста за иницирање на масовна мобилизација на студентите

Црвена Младина во своето соопштение се спротиставува на најновите најави на владата за приватизирање на студентските домови и намалувањето на

Read more

(Видео) Црвена Младина бара пратениците да го изгласаат Законот за субвенциониран студентски оброк

Реакција на Црвена Младина. Како политички подмладок чувствуваме одговорност да се обратиме по повод новите случувања во собранието на Република

Read more