Стружани плаќаат улично осветлување за Мерко да ги држи во мрак

Вака изгледа улицата Партизанска секоја вечер, а жителите постојано се жалат и реагираат дека навечер се приморани да се движат

Read more

Мојсоска: Мерко е лицето на правдата и на европската иднина во натовска Северна

Уште еден предизборен циркус, со оглед на тоа што и за Локалните избори 2017 година, на Мерко му висеа над

Read more

Ново обвинение за Мерко

Основното јавно обвинителство Струга денеска поднесе ново обвинение за несовесно работење на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко.  Според обвинението, тој се

Read more

Во Струга поставена спомен-плоча со која се слави фашистичката окупација

Старата зграда на основното училиште „Браќа Миладиновци“ во Струга, каде по реконструкцијата се смести Општината, доби спомен-плоча испишана само на

Read more

Промоција на книгата „Ново раѓање на зборот: антологија на младата македонска поезија“ на Струшките вечери на поезијата

Во петок 25 август со почеток од 23 часот, ќе се одржи промоција на книгата „Ново раѓање на зборот: антологија

Read more

Некогашниот турски амам во Струга заборавен од институциите се распаѓа

Некогаш најпосетуван објект, симбол на градот, а денеска оставен на „забот“ на времето, изгубен во институционалниот лавиринт – турскиот амам „Мустафа

Read more

Антикорупциска комисија отвори предмет за сопругата и братот на обвинителот Артан Ајро

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупција, Билјана Инановска за Инфомакс потврди дека ДКСК има отворено предмет за јавниот

Read more

Мерко и советниците во Струга ќе се веселат за 200.000 денари на новогодишна забава

Реакција на Левица – ЛО Струга. „На последната седница на Советот на општина Струга, во Предлог – Програма за пречек

Read more

Левица – Струга: Коалицијата СДСМ-ДУИ чува во фиока 300 решенија за уривање дивоградби

„За криминалната коалиција кое владее во Струга и урбанистичката мафија говори фактот што, иако градежните инспектори имаат изготвено 329 решенија

Read more

Левица – Струга: Базенот кој требаше да е готов до крајот на минатата година уште едно нереализирано ветување на власта

„Деновиве, владата на СДСМ информира дека реконструкцијата на запуштениот базен во Струга повторно ќе се пролонгира, поради раскинување на договорот

Read more

Денот кога Струга пружи отпор

Статус на Јована Мојсоска, член на Президиум на Левица: „На денешен ден, пред 17 години, ескалира незадоволството против терористичката поделба

Read more