Путин и Си Џинпинг се сретнаа во Пекинг – Најавено продлабочување на соработката

Денес во Пекинг е првиот ден од дводневната посета на НР Кина од страна на рускиот Претседател Владимир Путин. Рускиот

Read more

НР Кина ја поддржува палестинската борба за државност

Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас неодамна беше во тридневна посета на НР Кина. Абас е во посета на Пекинг

Read more

На враќање од Кина Макрон се просветли: Европа мора да ја намали зависноста од САД за да не стане нејзин вазал

Европа мора да ја намали својата зависност од Соединетите Американски Држави и да избегне да биде вовлечена во конфликтот за

Read more

Макрон не успеа да го убеди Си Џинпинг

Францускиот претседател отпатува во Кина со цел, според тврдењата на „Политико“, „да ја притисне Кина, да го искористи својот преговарачки

Read more

Средбата помеѓу Путин и Си го продолжува „пријателството без граници“

Претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг заклучија дека нивната средба во Москва е можност двете земји

Read more

Захарова: Западот јасно ја покажа сета „злоба и завист“ поради добрите односи меѓу двете земји

По вчерашната средба меѓу кинескиот лидер Си Џинпинг и Владимир Путин, портпаролката на МНР Марија Захарова излезе со коментар дека

Read more

Кинескиот претседател и Саудискиот крал потпишаа договор за стратешко партнерство – извештај

Кралот на Саудиска Арабија Салман бин Абдулазиз Ал Сауд и кинескиот претседател Си Џипинг во четвртокот потпишаа сеопфатен договор за

Read more