Ранет е припадник на затворската полиција при бегство на затвореник осуден за Убиство

Припадник на затворската полиција од КПУ Идризово е ранет доцна синоќа откако нивното возило било пресретнато и нападнато при транспорт

Read more

Швајцарија го зголеми увозот на руско злато и покрај санкциите

Обемот на трговската размена меѓу Русија и Швајцарија е зголемен по воведувањето санкции кон Москва, објави „ Tages Anzeiger “,

Read more

Во ЕУ нема договор за ограничување на цените на руската нафта

Минатата недела весникот Политико напиша дека повеќето земји од ЕУ го поддржале предлогот за воведување ограничување на цената на нафтата

Read more

Осмиот пакет на санкции против Русија уште неспроведен, ЕУ планира девети пакет

Како што изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ЕУ активно работи на подготовка на деветтиот пакет антируски

Read more

САД воведоа санкции за компании од Кина, Хонг Конг и ОАЕ

Пишува: Љубиша Петровски Соединетите Американски Држави  воведоа санкции за повеќе од десетина компании со седиште во Кина, Хонг Kонг и

Read more

Блумберг: САД и ЕУ ја разгледуваат можноста за сaнкции против Кина по примерот на Русија

Официјални лица од САД и Европската Унија ја разгледуваат можноста за воведување санкции против Кина користејќи го искуството што го

Read more

Зошто ЕУ не воведува санкции на Бугарија и по над 700 пресуди на ЕСЧП каде е утврдена повреда на човековите права

Бугарија е земја членки на ЕУ за која најмногу пати Европскиот суд за човекови права потврдил дека државата ги повредува

Read more

Повик за бунт против империјализмот и капитализмот на Генералното собрание на ООН

На Генералното собрание на Организацијата на Обединетите нации, сандинистичката Влада на Никарагва повика на глобален бунт против „империјалистичкиот и капиталистички

Read more

Путин: Русија успешно се справува со финансиската и технолошката агресија на Западот

Русија успешно се справува со финансиската и технолошката агресија на земјите од Западот, нивната тактика на економски „блицкрик“ е неуспешна,

Read more

ЕУ на раскрст помеѓу интересите на САД и благосостојбата и мирот во Европа

На самиот почеток од Специјалната воена операција, која на крајот на февруари ја започна Руската Федерација во Украина, по двата

Read more

ММФ: Руската економија непрекинато расте во време на санкции

Руската економија се наоѓа во многу подобра состојба од очекуваното по воведувањето на санкциите од страна на земјите од колективниот

Read more