Левица: Вејсели од железници манипулира – работниците се на принуден одмор без нивно барање

Реакција на Политичката Партија Левица Откако Левица, по добиени информации од работници, објави дека работниците од Македонски Железници се испраќаат

Read more

Левица: Неспособна Влада – Вработените во градинките без плата

–Реакција на Политичката партија Левица Владата да поднесе оставка како причинител на низа социјални инциденти за работниците во државата и

Read more

Аргентинските протестирачи ја „погребаа“ платата, причина за нејзината „смрт“ е инфлацијата

Протестирачите во главниот град на Аргентина, Буенос Аирес, продолжуваат да ја одржуваат серијата протести за социјална правда кои траат подолго

Read more

Левица: Додека Лимани се луксузира работниците немаат 4 месеци плата

Реакција на Политичката Партија Левица Додека директорот Локман Лимани од Алтернатива се луксузура во модерни канцеларии, репрезентации и патувања, вработените

Read more

Левица: Спасовски ги приватизира полициските одмаралишта

Реакција на Левица – Сектор Безбедност Од извори во МВР Левица дознава дека Министерот Оливер Спасовски преминува на приватизација на

Read more

Зеленски ратификуваше закон со кој на работниците им се одземаат правата за колективно договарање

Во Украина, моментално на удар се работниците и нивните права, откако Зеленски вовел закон во кој им се одземаат поголем

Read more

ССМ во штрајк вчера беа пред Собрание денес пред Влада

Јавниот сектор стапи во генерален штрајк. Вработените се на своите работни места но, работните задачи ги извршуваат делумно само за

Read more

Го загрозиле животот на работникот – добиле награда од Фонд за иновации

Фејсбук статус на Јосиф Џолев Среќник бр.1 – ВОРИ ЈОРДАНКА дооел Гевгелија – 100.000 евра од ФИТР Среќата на фирма

Read more

Протест на стоматолозите пред Министерствто за здравство

Денес, стоматолозите кои имаат приватни ординации ширум државата, со почеток од 12 часот одржаа протест пред Министерството за здравство. Тие

Read more

Левица: Власта опструира намалување на времетраењето на договорите на определено време

Реакција на Политичката партија Левица Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска расправаше по измените на Законот за работни

Read more

Шест часовно работно време за сите работници, а не само за органите на државната управа

Пишува: Новица Ристески – Координатор на Левица – Правен сектор Комплетниот систем на заштита на работничките права е функционален само

Read more