Андоновски: Отсега па натаму само по дома ќе може да се кажуваме Македонци

Фејсбук статус на Дарко Андоновски “Никој не може да ми го одземе правото да се чувствувам Македонец”. Вака отприлика, сублимирано,

Read more

АКАДЕМИК ЌУЛАВКОВА: МАКЕДОНИЈА Е НА ПРАГОТ НА ЦЕЛОСНА РАЗНЕБИТЕНОСТ!

Академик Катица Ќулавкова предупредува на целосно разнебитување на Македонија. Таа на својот фејсбук профил објави неколку реторички прашања со кои

Read more

Заев и Пендаровски го поддржуваат португалскиот предлог според кој македонски јазик постои од 1945 година

Португалија по четврти пат претседаваше со Советот на Европската Унија (ЕУ) во првата половина на минатата 2021 година. Уште пред

Read more

Доколку договорот со Бугарија е прифатлив за Македонија, тогаш зошто Пендаровски бара да не се гласа со двотретинско мнозинство

По посетата на Бугарскиот премиер Кирил Петков во Македонија, каде што се сретна со речиси целиот државен врв, следеше интервју

Read more

Апасиев: Квислинзите Заев и Димитров ги нема на сцената, останува уште кривичниот прогон

Универзитетскиот професор, кој денес е пратеник во Собранието на Република Македонија, и Претседател на најбрзорастечката парија во Европа, Димитар Апасиев,

Read more

Бучковски: Заев ќе остане премиер само за да го реши прашањето со Бугарија

Владо Бучковски, специјалниот претставник на македонската Влада за Бугарија, кому пред една недела му беше продолжен мандатот на оваа функција,

Read more

На 12 останал сирак, животот му помина во аргатување, загина на пат за Карпалак

Марко Деспотоски е роден на 28 септември 1973 година во прилепското село Новоселани. Деспотоски на 12 години остана сирак, и

Read more