За хаосот со пасошите ќе одговара помошникот на министерот

Одделот за внатрешна контрола на МВР подготвил доверлив извештај, во кој се констатирани пропусти на двајца помошници во Министерството за внатрешни работи

Read more

На два месеци пред изборите, власта не знае што да им прави на гласачите без документи

На околу два месеци пред избори, властите допрва ќе носат решение како ќе гласаат на изборите над 100.000 граѓани кои

Read more

100.000 луѓе ќе останат без право на глас, дециден е министерот Тошковски

Министерот за внатрешни работи во техничката влада, Панче Тошковски во гостувањето на утринската емисија на „Слободен печат“ апелира до Собранието

Read more

СДСМ, ДУИ и НСДП гласаа против продолжување на рокот на старите пасоши

Парламентот денеска не го усвои Предлогот за измени на Законот за патните исправи, кој, предвидуваше важноста на старите пасоши да

Read more

Имавте 5 години да ги смените исправите! Грција ригорозно го спроведува Договорот од Преспа

Нашите односи со Северна Македонија се наоѓаат на исклучително задоволително ниво, билатералните односи се развиени во последните пет години, многу

Read more

Сагата со пасошите продолжува, Тошковски вели да, Османи возвраќа со не?!

Министерството за надворешни работи нема добиено допис од Европската Унија (ЕУ) дека ќе дозволи движење на македноските државјани со пасоши

Read more

Срамота е пасошот со старото име да важи во некои земји, но не и кај нас

Македонскиот пасош со старото име се употребува во Германија, Швајцарија, Албанија, Косово и срамота е што не важи и во

Read more

Пропаѓаат туристичките аранжмани во странство, се откажуваат авионски летови

Проблемот со пасошите прави големи проблеми и во секторот туризам, откако поголем број на букирани патувања во странство секојдневно се

Read more

Mакедонската влада не ги почитува основните права на Македонците ширум светот

Одборот на Централниот совет на Македонците во Германија денеска на вонреден состанок едногласно одлучил да побара итно враќање на човековите

Read more