(Видео) „Збогум Југославијо“ -Л.И. Рацин промовираше кинеска емисија за Југославија

Од страна на Л.И. Рацин, на фејсбук беше промовирана емисијата „Збогум Југославијо“, емитувана на шангајската телевизија во НР Кина, во

Read more

Институтот „Конфуциј“ организира предавање на тема „Патот на свилата: Подем во времето на династијата ‘Та́нг“

Институтот „Конфуциј“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје има чест да Ве покани на второто предавање на д-р

Read more

Отворен првиот патен мост кој ги поврзува Руската Федерација и Народна Република Кина

Во петокот, 10-ти јуни, свечено беше отворен првиот патен мост, автопат, кој ги поврзува Русија и Кина, како две земји

Read more

Битката за Тајван ќе го реши исходот на геополитичката војна помеѓу САД и НР Кина

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Шефот на ЦИА Вилијам Барнс ја нарече Кина единствениот

Read more

САД со нови санкции за кинеските службеници

Официјален Вашингтон во понеделникот ги продолжи постојните забрани за патување на кинеските службеници под изговор дека Пекинг ги репресира етничките

Read more

Пекинг ги предупреди САД во обидот да создадат Индо-пацифичка верзија на НАТО

Народна Република Кина остро возвраќа против САД во Пацификот. Индо-пацифичкиот регион „не е шаховска табла за геополитички натпревар“, рече кинескиот

Read more

Руските банки се префрлаат на Кинескиот „UnionPay“

Во неделата, неколку Руски банки објавија дека планираат да започнат со користење на Кинескиот „UnionPay“ трансакциски оператор. Овој чекор, дојде

Read more

НР Кина ги обвинува САД за бегање од одговорност за состојбата во Украина

„Обвинувајќи ја Кина за пасивен однос кон украинската криза, САД се обидуваат да ја избегнат сопствената одговорност за настаните во

Read more

НР Кина ги предупреди своите граѓани во САД да внимаваат на својата безбедност

Кинеската амбасада во Вашингтон ги предупреди своите граѓани во САД да внимаваат на својата безбедност, оценувајќи дека безбедносната состојба во

Read more