Индија бара реформа на глобалните институции и создавање на мултиполарен свет

Индискиот премиер Нарендра Моди рече дека критиките за позицијата на Индија за улогата на Русија во Украина не се општо

Read more

Ние, Другите, што не сме доволно бели

Пишува: Антре Влтчек – филозоф, писател и филмаџија Отсекогаш сме биле проучувани, анализирани и опишувани од оние самоуверени пискарала и

Read more

Русија и НР Кина остануваат посветени на градењето на мултиполарен свет

Соработката меѓу Русија и НР Кина е главно за стабилизирање на меѓународната ситуација, изјави рускиот претседател Владимир Путин за време

Read more

Мадуро повикува на формирање на сојуз со Русија и Кина

Претседателот на Венецуела, Никола Мадуро, отворено ги повика земјите на Латинска Америка и Карибите да се соединат во едниствен политички

Read more

Путин: Правам се што е во интерес на мојот народ и мојата земја

На пленарна седница на Меѓународниот клуб за дискусија „Валдај“, Путин беше прашан дали чувствува страв или нервоза, поради големиот притисок

Read more

Путин: Движењето кон мултиполарен свет привлекува се повеќе поддржувачи

Русија нема да отстапи од својот суверен курс и има намера да промовира обединувачка агенда во ООН, изјави рускиот Претседател

Read more

Самитот на ШОС следен од 340 милиони луѓе, што всушност претставува оваа организација

Самитот на Шангајската организација за соработка (ШОС) во Самарканд кој се одржа на 15-16 септември на својот Телеграм канал имаше

Read more

Започна имплеметацијата на Договорот за стратешка соработка помеѓу НР Кина и ИР Иран

Договорот за сеопфатна соработка меѓу ИР Иран и НР Кина беше потпишан минатата година. Од овој петок истиот влезе во

Read more