Захарова: Украина го помина и Косово во екстремистичкото лудило

Главно е да американските власти не заборават како нивното информациско-политичко опкружување, терористите коишто пукаа во „Крокус сити хол“, ги поврза

Read more

Зеленски извиси во финалето на Изборот за песна на Евровизија

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) го отфрли барањето на украинскиот претседател Володимир Зеленски да се обрати со видео порака на финалето

Read more

Марија Захарова: Македонците и Русите се братски народи, со историски врски и меѓусебна почит, наспроти антируската хистерија

Нападите против Русија се обид да се заработат поени во очите на Брисел и Вашингтон, а попатно да се оттргне

Read more

(Видео) Захарова: Шлепери со бугарски, латвиски и литвански таблички во колона од 40км извезуваат жито од Украина

Марија Захарова, официјалната претставничка на Министерството за надворешни работи на Русиjа, на својот официјален профил објави видео на кое се

Read more

Македонија прогласи пет руски дипломати за персона нон грата – Захарова со коментар: Ќе бидеме принудени да преземеме реципрочни мерки

Вчера, 28. март 2022 година, пет дипломати од Амбасадата на Русија во Скопје беа прогласени за персона нон грата од

Read more

Захарова: Вежбите на НАТО во Украина се провокација насочена кон дестабилизација на границата на Руската Федерација

Во средата, руското Министерство за одбрана објави инвазија од страна на британскиот разурнувач „Дефендер“ во територијалните води на Руската Федерација,

Read more

Со двајца македонски дипломати во Русија Владата протерува руски дипломати

Изминатата седмица од Руската амбасада во Скопје со симболичен дипломатски гест беше одбележано раѓањето на македонскиот револуционер Јане Сандански. Меѓувремено,

Read more