Мојсоска: Експресно осуден Алабаковски – да беше функционер што украл милиони ќе му застареше делото

Пејачот Ламбе Алабаковски вчера беше осуден на шест месеци условна казна поради опожарувањето на бугарскиот културен клуб “Ванчо Михајлов” во

Read more

Левица објави видео од масовниот протест во Битола

Политичката партија Левица која беше организатор на вчерашниот протест во Битола, објави свое видео од настанот. Настанот кој се одржа

Read more

Мирен протест на Левица под мотото „Слобода за Ламбе“

“Смрт на фашизмот, слобода на народот!” и “Слобода за Ламбе!” одекнува низ Битола. Илјадници народ се собра да изразат револт

Read more

Ламбе не е ниту вандал ниту пироман а најмалку пак криминалец – Ламбе е отпор против национал-шовинизмот!

Фејсбук статус на Андреа Јанков, Координатор на Сектор урбанизам и локална самоуправа – Левица Пошто гледам дека Ламбе некои пробуваат

Read more

За демолирање на ОМО Илинден Пирин бугарските власти не отворија истрага

Откако пред неколку дена беше запален влезот на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола, настанот беше пренесен во медиумите, актот беше

Read more

Велевски: Очекувам советниците од Битола да се приклучат на протестот

Пред извесен период кога се отвораше фашистичкиот клуб “Ванчо Михајлов” ги повикав сите советници од сите политички партии да дадат

Read more

„Ако сме нормални, сеа ќе излеземе на протест за да го пуштат Ламбе од притвор“, твитерџиите со поддршка за денешниот протест

Политичката партија Левица за денес во 18 часот закажа протест  на кој ќе побараат отфрлање на кривичната пријава поднесена против Ламбе Алабаковски и додаваат

Read more

Левица: Протест за слобода на Ламбе Алабаковски

Соопштение на политичката партија Левица Згрозени од неоврховизмот на актуелната власт и министерот Оливер Спасовски, кој веднаш побара притвор за

Read more