Њујоршката полиција уапси 48 пропалестински студенти од Универзитетот Колумбија

Голем број њујоршки полицајци влегоа во вторникот вечерта на Универзитетот Колумбија и приведоа најмалку 48 пропалестински демонстранти, неколку часа откако

Read more

Колумбија се закани: Ако треба ќе ги прекинеме дипломатските односи со Израел

Лидерите и владите ширум Латинска Америка ги осудуваат нападите на Израел врз Газа. Колумбискиот претседател Густаво Петро и даде поддршка

Read more

Левичар е претседател на Колумбија за прв пат во историјата на земјата

Колумбиски политичар, економист и поранешен бунтовник Густаво Петро кој и претходно беше кандидат на претседателските избори во 2010 и 2018

Read more

Колумбија го избра првиот левичарски претседател

Густаво Петро, поранешниот левичарски градоначалник на Богота и поранешен бунтовнички борец, е прогласен за победник на претседателските избори во Колумбија.

Read more

Колумбиски град одби 35 милијарди инвестиција во златен рудник

Мал Колумбиски град штотуку го одби проектот за златен рудник вреден 35 милијарди долари, ставајќи ги здравјето, животите на луѓето

Read more

„Како дојде до ова?“ – Кратка историја на ситуацијата во Венецуела

Во 1998 година, Хуго Чавез беше избран за претседател на Венецуела. Неговиот избор се должеше на големата непопуларност на неолибералните

Read more