Левица од Сеул: Работниците ќе го победат империјализмот

Оваа недела, на 15-ти мај, во главниот град на Јужна Кореја – Сеул, беше одржана Конференцијата на Светската анти-империјалистичка платформа.

Read more

По наредба на Бајден – САД изврши воени напади во Сирија

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во Сирија. Tие велат дека наадите се ивршени врз цели на „милитантни групи поддржани

Read more

Масовна поддршка за борба против САД и империјализмот во ДНР Кореја

Околу 800.000 работници и студенти на Демократска Народна Република Кореја доброволно потпишаа дека се спремни за борба против Соединетите Американски

Read more

Пакистан: Судир помеѓу народот и полицијата при обид да се уапси лидерот на опозицијата Имран Кан

Судирите меѓу пакистанската полиција и народот ескалираа пред домот на поранешниот премиер, Имран Кан, кого во средата полицијата неуспешно се

Read more

Јанчев: Мултиполарниот свет е единствен фактор што може да го заузда разбеснетиот Западен империјализам

Членот на ЦК и на Сектор за надворна политика на Левица, Јанчев, изминатиов викенд беше дел од состанок на Светската

Read more

Вистинското лице на Черчил – „воинот“ на англосаксонската империја

Винстон Черчил  (1874 – 1965), беше вистински претставник на идејата за „единствена англосаксонска цивилизација“, која се спротивставува на „нецивилизираниот“ и „варварскиот“ Исток,

Read more

Како британскиот колонијализам уби 100 милиони Индијци за 40 години

Оваа розова слика на колонијализмот драматично се коси со историските записи. Според истражувањето на економскиот историчар Роберт Си Ален, екстремната

Read more

Руте се извини за холандскиот империјализам, но не спомна репарација

Холандскиот премиер Марк Руте во понеделникот формално се извини во име на неговата влада за улогата на земјата во поддршката,

Read more

Последниот говор на Муамер ел Гадафи – основачот и лидер на Социјалистичката Народна Либиска Арапска Џамахирија

Гадафи владееше со Либија 42 години, и за тоа време Либија постигна неверојатен напредок на социјален, економски и политички план,

Read more

Обид за продажба на черепи од колонијалниот период во престолнината на ЕУ

Колонијалниот империјализам во капиталистичкото општество го достигна врвот. На продажба ставени три черепи од колонијалниот период на африканската држава Конго

Read more

Глобализација: Американски проект (прв дел)

Пишува Кристијан Димков – Студент на Институтот за Социологија на Филозовскиот факултет при УКИМ и член на Црвена Младина Глобализацијата

Read more