Левица: Љупчо Николовски да поднесе оставка поради манипулирање со сточарите и земјоделците

Реакција на Политичката партија Левица Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, кој во минатиот состав на Владата беше

Read more

Три американски компании откупиле 17 милиони хектари земја во Украина

Пишува: Никола Петров, Координатор на Левица – Сектор туризам Украина ја откупи Америка. Дали знаете зошто САД испраќаат толку оружје

Read more

Сековска: Потребни се итни мерки за заштита на домашното производство

Професорката Благица Сековска во емисијата „Утринска на Телма“ зборуваше за аграрната политика и домашното производство на храна. Во интервјуто професорката

Read more

(Видео) Левица поднесе предлог-закон во интерес на земјоделците

Прес-конференција на пратеникот Борислав Крмов по повод поднесениот предлог-закон за изменување на Законот за земјоделство и рурален развој. „Постојното законодавство

Read more

Левица ги поддржуваа протестите на оризарите од кочанско

Соопштение на Левица – ЛО Кочани. Соочени со тешката финансиска состојба предизвикана од ниските откупни цени на познатиот кочански ориз,

Read more

Земјоделското земјиште наместо кај вистинските земјоделци оди во рацете на крупниот капитал

Реакција на Левица – ЛО Богданци. Сведоци сме на лагите на министерот за земјоделие Љупчо Николовски, дека земјоделското земјиште оди

Read more

Растот на цените на енергијата и другите варијабилни трошоци ќе влијаат врз идното производство на житните култури

Фејсбук статус на Никола Петров, координатор на Левица – Земјоделски сектор. Последните неколку месеци земјоделците се шокирани од континуираното растење

Read more

Почна откупот на тутун, а со него и проблемите на тутунарите

Реакција на Левица – Земјоделски сектор. „Иако оваа година квалитетот и родот на тутунот е далеку подобар од лани, на

Read more

Петров: Директорот Никица Бачовски нема одговор зошто доцнат субвенциите за земјоделците

Статус на Никола Петров, координатор на Земјоделски Сектор и член на Централен Комитет на Левица „Денес директорот на Агенцијата за

Read more

Нашиве политичари негуваат огромен презир кон земјоделецот

Статус на Стевче Радевски. Од сетне, само на будалите му текнувало Пред дваесетина години, најголемиот број аграрни вишоци од САД

Read more

Дали Македонија во моментов има аграрна политика?

Најголема забелешка на аграрната политика во Македонија е нејзината неконзистентност и неинтегриран пристап.  Во што се состои нејзината неконзистентност? Во

Read more