Западот го покажа своето „вистинско русофобично лице“

Интервју на министерот за надворешни работи Сергеј Лавров за списанието The International Affairs Вашингтон и Брисел отворено започнаа хибридна војна

Read more

Наместо за сиромашните, житото заврши кај богатите – Русија се повлекува од „Договорот за жито“

Изјава на Министерството за надворешни работи на Русија за Договор од Истанбул Договорот за извоз на житарки од пристаништата на

Read more

Специјалниот претставник на Кина ја повика Европа да размисли за причините за украинскиот конфликт

Специјалниот претставник на кинеската влада за евроазиски прашања, Ли Хуи, во петокот предложи неговите европски колеги да размислат зошто се

Read more

Народот против Западот – Нападната резиденцијата на нелегитимниот пакистански премиер

Во Пакистан избија жестоки судири меѓу безбедносните сили и поддржувачите на поранешниот премиер и сегашен лидер на опозицијата Имран Кан,

Read more

Западот збесна со апсење неистомисленици – Уапсен Имран Кан

Откако Пакистан, под водство на премиерот Имран Кан, во однос на конфликтот помеѓу Русија и Украина завзема неутрална позиција, односно,

Read more

Антируските акции на САД го туркаат човештвото кон светска војна, изјави малезискиот поранешен премиер

Американските власти го туркаат човештвото кон светска војна со тоа што придонесуваат за појава на два непријателски блока, вели поранешниот

Read more

Санкциите наметнати од западните земји против Русија минатата година беа надвор од најлошото сценарио – регулатор

Санкциите наметнати од западните земји против Русија минатата година беа надвор од најлошото сценарио, рече гувернерката на Централната Банка Елвира

Read more

Поранешниот Мексикански Претседател Хозе Лопез Портиљо работел за ЦИА

Декласифицираните документи од Националниот архив на САД открија дека поранешниот Мексикански Претседател Хозе Лопез Портиљо, кој беше на функцијата од

Read more

Вучиќ: Западот ја бомбардираше Србија за да го анектира Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ синоќа изјави дека западните земји ја бомбардирале Југославија за да го анектираат Косово, а не

Read more

Медведев го обвинува Западот за обидот да ја распарчи Русија

Западот се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во Русија и да ја распарчи Земјата, изјави заменик – претседателот на Советот

Read more

Ние, Другите, што не сме доволно бели

Пишува: Антре Влтчек – филозоф, писател и филмаџија Отсекогаш сме биле проучувани, анализирани и опишувани од оние самоуверени пискарала и

Read more