Максакова: Руските контра-санкции може да го дебалансираат пазарот на храна

Во рускиот извоз има голем број стоки без кои Западот не може нормално или воопшто да функционира. Санкциите преку кои

Read more

Балканот знае како е да бидеш мета на „хуманитарните“ интервенции на НАТО

Статус на Јован Крајевски, член на Централниот Комитет на Политичката партија Левица. Балканот многу добро знае што значи НАТО и

Read more

Русија излегува од Советот на Европа: ЕУ и НАТО нека уживаат меѓусебно

Русија повеќе нема да учествува во Советот на Европа, соопшти руското Министерство за надворешни работи. Тие додава дека Русија нема

Read more

САД и ЕУ ги молат Иран и Венецуела да им помогнат во справувањето со енергетската криза

Фејсбук статус на Дарко Тодоровски – Магистер по Меѓународни односи и воен аналитичар. Додека цените на нафтата и гасот уриваат

Read more

Британската психолошка асоцијација гласаше да се исклучи руското психолошко друштво од Европската федерација на здруженија на психолози

Пишува Ивана Стоименовска, магистер по социјална психологија. Антируската пропаганда од страна на Западот отиде толку далеку што покрај сите санкции

Read more

Европската федерација на новинари стравува за слободата на изразување во Европа поради забраната за РТ и Спутник

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен во неделата објави дека РТ и Спутник ќе бидат забранети во Европската

Read more

Авганистанско сценарио за Украина

Пишува Дарко Тодоровски Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Почнувајќи од 2001 година САД инвестираа околу 80 милијарди долари

Read more

Малема: Западот практикува двојни стандарди во секој конфликт, медиумите се нивни слуги

Јужноафриканскиот политичар и активист Јулиус Село Малема кој е член на парламентот и претседател и на левичарската партија Борци за

Read more

Мадуро: САД и Европа управуваат со Украина како со колонија

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро изјави дека САД и Европа управуваат со Украина како со колонија. Според него, Киев ги

Read more

Зеленски: ЕУ и НАТО не извисија, оставени сме сами

Руско-Украинскиот конфликт има долга историја. Неговите почетоци можат да се бараат уште пред десетина година, кога Украина одлучи да го

Read more

Владата ќе воведе санкции кон Русија кои ќе ја зголемат цената на гасот и нафтата за македонските граѓани

Во интервју за Алсат телевизија Министерот за надворешни работи Бујар Османи вчера изјави дека и Македонија ќе биде дел од

Read more