Сијарто: Западноевропските земји не се искрени за проширувањето на ЕУ

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто посочи дека мнозинството земји-членки иако јавно зборуваат дека го сакаат Западен Балкан

Read more

По падот на поддршката за ЕУ – Маричиќ обучува новинари за борба со анти-ЕУ пропаганда

Нивото на доверба на македонските граѓани во Европската Унија е на рекордно ниско ниво, покажува бројни анализи на на јавното

Read more

Амбасадите на западните земји се грижат за уставот само кога е загрозен нивниот бизнис интерес!

Неодамна, Владата најави Предлогот на закон за изменување и дополнување на законот за игри на среќа со кој се предвидува

Read more

Орбан: Унгарија е единствениот здрав глас на разумот во Европа

Унгарскиот премиер Виктор Орбан оцени дека американската администрација во Брисел си ги застапувала сопствените интереси, поради што е ослабена моќта

Read more

Санкциите залудни, Русите купуваат само домашни производи

По почетокот на конфликтот во Украина, многу големи западни компании најавија повлекување од рускиот пазар и прекин на инвестициите и

Read more

Четири ненационални причини зошто не треба Македонија да го внесува бугарското малцинство во устав

Пишува: Кристијан Димков – член на Црвена Младина Во очи на уште едно национално предавство каде што владата и нејзините

Read more

Сите сакаат да ја обноват Украина, но не со свои пари

Обновата на Украина е „голема економска можност“ за светските компании, пишува „Њујорк тајмс“, но во тој бизнис план има неколку

Read more

Односот на ЕУ кон Македонија е нефер, надмен и уценуваччи сметаат 65% од граѓаните

Однесувањето на ЕУ како фер, пријателско и коректно кон Македонија го сметаат само 17 отсто од испитаниците, а 65 отсто

Read more

(Видео) Мојсоска: ЕУ е заложник на великобугарските апетити

На интервјуто со новинарот Срѓан Ивановиќ, во утринската емисија на Слободен печат, Генералниот секретар на Левица, Јована Мојсоска, зборуваше за

Read more

Нашиот непријател не е ниту Кина ниту пак Русија – нашиот непријател е воено-индустрискиот комплекс на САД!

„Гледаме како сите врескаат за тоа колку лош човек бил Путин заради инвазијата на Украина а САД моментално држи под

Read more

Пропустите на власта во користењето на европските фондови и отсуството на правна рамка

Пишува: Марјан Димитриев – член на Секторот за финансии при Левица. Целта на инструментот Инвестициска рамка на Западен Балкан (WBIF)

Read more