Ерван Фуере: Бугарија се однесува како колонијална сила

Добропознатиот на македонската јавност поранешен претставник на Европската унија и шеф на Делегацијата на Европската комисија во Македонија, Ерван Фуере,

Read more

(Видео) Aпасиев: Сакам да верувам дека една друга опозициска партија не ја мести утакмицата

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, синоќа имаше свое гостување за Инфомакс во живо од протестот пред Владата. Тој ја истакна

Read more

Да се собереме единствени барем еднаш во овој 21 век и да кажеме едно заедничко НЕ

Пишува – М-р д-р Јохан Ѓорѓиоски, специјалист психијатар Народ кој се соочува со разнебитување на својата историја, со откорнување на

Read more

Османи го крие спорниот Протокол – Левица повика повторно на протест

Соопштение на политичката партија Левица Министерот Бујар Османи неколку дена одбива да го објави Протоколот со Бугарија, иако претходно изјави

Read more

Сенародни протести пред Влада секој ден во седум против бугаризацијата

После вчерашниот масовен протест, граѓаните продолжуваат да се организираат и порачуваат дека ќе продолжат да протестираат пред владата секој ден

Read more

КОЈ Е РАДЕВ ЗА КОЈ МАКРОН ВОЗБУДЕНО НЕ ИЗВЕСТУВА ДЕКА ГО ПРИФАТИЛ ПРЕДЛОГОТ?

Францускиот претседател, Емануел Макрон, на самитот на НАТО во Мадрид, нарекуваќи не „северномакедонци“ не пропушти да не извести дека, Претседателот

Read more

„Сенароден протест против бугаризацијата“ најавен за утре пред Владата

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, попладнево преку куса објава на социјалните мрежи порача дека утре ќе има протест. „Утре, ќе ви

Read more

Османи ќе го заобиколува Собранието за предлогот со Бугарија

На денешната прес-конференција на Владата на Р.Македонија, на новинарско прашање кон министерот за надворешни работи Бујар Османи, тој истакна дека

Read more

Француската амбасадорка во Софија контра тврдењата на македонската влада: Нов предлог нема – овој е идентичен со првичниот што беше изгласан во бугарскиот парламент

Француската амбасадорка во Бугарија, Флоренс Робин, се прашува зошто Скопје тврди дека таканаречената втора, модифицирана верзија на францускиот предлог е

Read more

Симонов: Левица бара протерување на бугарскиот амбасадор

Од политичката партија Левица денес излегоа со соопштение до јавноста, преку прес-конференцијата на која се обрати Александар Симонов, координатор на

Read more

ВИДЕО: Арбер Адеми од ДУИ со насилничко однесување во Собранието

Арбер Адеми, претседателот на собраниската Комисија за европски прашања од ДУИ и поранешен министер за образование физички ги нападна колегите

Read more