Ванковска: Од промената на часовникот може да сфатиме дека на властите не им е грижа за нас

Еден од најдобрите и најпластичните примери од кои можеме да сфатиме дека на властите не им е грижа за нас

Read more

Ванковска: ЕУ си пукаше во нога, следејќи ги САД во однос на политиката кон Украина

Темата ЕУ застанала во дебатата и во перцепцијата која им се нуди на граѓаните, пред не знам десетина години можеби,

Read more

Пад на индустриското производство во еврозоната од 3,2 отсто

Во јануари 2024 година, во споредба со декември 2023 година индустриско производство е намалено за 3,2 отсто во еврозоната и

Read more

Фон дер Лајен ја губи поддршката на европската десница

Француските пратеници во Европскиот парламент (ЕП) од десничарската партија Републиканци (Les Republicains) кои ќе бидат избрани во јуни, нема да

Read more

Македонија не смее да биде колонија

Некогаш левичарите беа глобалисти, додека конзервативците беа суверенисти, сепак, денеска позициите се дијаметрално спротивни, констатира професорката Билјана Ванковска, кандидат на

Read more

По уставните измени Бугарија ќе има нови барања кон Македонија за членство во ЕУ

Шефицата на бугарската дипломатија Габриел, истакна дека Бугарија ќе има нови барања кон Македонија на патот за членство во ЕУ,

Read more

(Видео) Волас: Внимавајте што посакувате – Вашите политичари се потчинети на ЕУ елитите

,,Како и вие, на наш посебен начин, се обидуваме да работиме кон создавање поправеден свет. Не е лесно да се спротистави

Read more