Русија: Придонесот на ЕУ за меѓународниот мир е сомнителен

Од говорот на Постојаниот претставник на Русиjа Василиј Небензjа на состанокот на Советот за безбедност на ОН „Мир преку дијалог:

Read more

Според американски медиуми, НАТО може да се распадне до 2025 година поради Украина

Европејаните треба да се подготват за независна политика доколку Доналд Трамп дојде на власт во ноември 2024 година. Непосредна причина

Read more

Европската централна банка ја зголеми каматната стапка по деветти пат

Европската централна банка ги зголеми каматните стапки, што е деветти пат во обид да ја ограничи високата инфлација, а поради

Read more

Граѓаните не веруваат дека Македонија ќе стане членка на ЕУ

Евроскептицизмот во Македонија расте а Граѓаните се помалку веруваат дека Македонија ќе стане членка на ЕУ. Овој податок го потврди

Read more

(Видео) Мециновиќ: За евроскептицизмот виновни се европските бирократи

 Дел од гостувањето на портпаролот на #Левица, Амар Мециновиќ, во емисијата „Тешки муабети“:  „Најголема причина за евроскептицизмот во Македонија е самата

Read more

Левица: Добрососедски договори – Бугарски ќор-сокак на европскиот пат

Реакција на Политичката партија Левица Плодовите од штетниот добрососедски договор потпишан од Владите на СДСМ и ГЕРБ ги потврдија предупредувањата

Read more

Унгарците се против снакции на ЕУ кон Русија

Мнозинството Унгарци се против санкциите против Русија кои ги воведува Европската унија, покажува новото истражување. Според резултатите од истражувањето на

Read more

Лавров: Русија повеќе не е партнер на ЕУ, подготвени сме на остар одговор

Европската унија стана непријател за Русија, а Брисел ја загуби Москва како свој партнер, оценува рускиот министер за надворешни работи

Read more

Поддршката кон ЕУ во слободен пад – 80% од Македонците против уставни измени

Нивото на доверба на македонските граѓани во Европската Унија е на рекордно ниско ниво, покажува Анализата на јавното мислење за

Read more

Левица: Дали со воведувањето на евентуални санкции на ЕУ кон Србија се заканува колапс на македонската економија?

Реакција на Левица – Сектор Економија Изминатата недела до Србија пристигна француско-германскиот предлог за решавање на ситуацијата на Косово.Доколку српската

Read more

Апасиев: Шпиунирањето во Европската Унија станува секојдневна работа

Пишува: Димитар Апасиев – Претседател на политичката партија Левица Чекајте малце, другари!Нели шпиунирањето на политичките опоненти и прислушкувањето на своите

Read more