Сијарто: Американскиот амбасадор да не се меша во внатрешните работи на Унгарија

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто го повика американскиот амбасадор Дејвид Пресман, кој го критикуваше ставот на Будимпешта за

Read more

Зеленски назначи сексолог за украински амбасадор во Бугарија

Зеленски назначи специјалист по накит и сексологија за украински амбасадор во Бугарија. Указот за назначување беше објавен на веб-страницата на

Read more

Aмериканското свиткување рака на балканските политичари

Пишува д-р Ненад Живановски Она што претставува главна туристичка атракција за најголемиот број градови во светот – а тоа е

Read more

За амбасадор во Брисел избран човек кој се заканувал на член на комисијата со Бугарија

Првиот човек на Директоратот за билатерални односи со европски држави, Методија Белевски бил високиот функционер од МНР кој вршел политички

Read more

Москва и Атина ги прекинаа билатералните односи

Москва и Атина ги прекинаа билатералните контакти и соработката, такви односи помеѓу двете земји нема. Ова го изјави Андреј Маслов,

Read more

Србија одржа дипломатска лекција за Бугарија на отворањето на конзулатот во Охрид

„Братски македонски народ“, „историја“, „македонски јазик“… Ова беа само дел од зборовите кои (во позитивен контекст) ги употреби шефот на

Read more

Лавров: Македонија е инструмент на анти-руската игра на Западот

Шефот на руското Министерство за надворешни Работи смета дека Западот веќе подолго време ги „подгрева“ русофобските чувства на Балканот, пред

Read more

Калоѓера: Македонските преговарачи не ја знаат историјата на сопствениот народ

Фејсбук статус на Горан Калоѓера, хрватски славист и македонист, редовен професор по македонистика и кроатистика на Универзитетот во Риека, Хрватска.

Read more

Небензја: Ова е војна на колективниот Запад против Русија

На состанокот на Советот за безбедност при ООН, шефот на украинската делегација Серхиј Кислица и неговите колеги од Западните земји,

Read more

Поранешен припадник на УЧК предложен од ДУИ за македонски амбасадор

Министерството за надворешни работи на Македонија, по предлог на ДУИ, за нов македонски амбасадор во Швајцарија, Берн, го предлага Реџеп

Read more

Пратениците на Левица остварија средба со рускиот амбасадор Бездникин во Собранието на Република Македонија

Соопштение на Политичката партија Левица. Денес, 16 март 2022 година (среда), со почеток во 13:00 часот, во репрезентативната „Струшка сала“

Read more