Германскиот министер за економија најави огромна криза за гас во државата

Германскиот министер за економија Роберт Хабек повика на севкупно намалување на потрошувачката на гас во земјата заради избувнувањето на кризата

Read more

Германската влада одобри распоредување на војници во Босна и Херцеговина

Германската влада одобри распоредување на војници во Босна и Херцеговина како дел од мировната мисија на Европската Унија. Владата во

Read more

Се повеќе Германци не го поддржуваат доставувањето на оружје во Украина

Германскиот институт за социологија „FORSA“ спроведе уште една студија за односот на Германците кон конфликтот во Украина. Ова истражување од

Read more

Шолц во само две изјави ја избугари работата и го разобличи лицемерието на ЕУ

Традицијата на изјавување и одрекување на сопствените изјави е позната во македонската политичка култура која прерасната во традиција на однесување

Read more

Ајзенберг: Санкциите ја ослабнуваат Европа наместо Русија

На 24 февруари Русија започна воена операција во Украина. Како одговор, западните земји воведоа санкции против Москва, што првенствено влијаеше

Read more

Полскиот премиер: Големите Западни држави ги кочат санкциите против Русија

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја нарече Германија „главна кочница“ за новите санкции против Русија. „Во Европа ситуацијата е многу едноставна.

Read more

Доказите на Русија за постоење на биолошки лаборатории во Украина финансирани од САД

Откриените документи од страна на Министерството за одбрана на Руската Федерација кои сведочат за разработката на биолошко оружје во украинските

Read more

Главниот извршен директор на „Дојче Банк“: Не брзајте со нови санкции кон Русија

Шефот на најголемата германска финансиска институција „Дојче банк“, Кристијан Зевинг, предупреди на последиците по германската и европската економија во случајот

Read more

Македонска година за европски датуми

Пишува: Амар Мециновиќ – Портпарол на Политичката партија Левица. МИНАТАТА 2021-ва година, во македонската политичка антологија ќе биде подвлечена поради

Read more

Лавров: Дијалог со Западот, но само врз основа на еднаквост и взаемно почитување

Говор на министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров на IX Московска конференција за меѓународна безбедност. „Голема чест

Read more

Исмаил: Експертите уште не им е јасно како “стратешкиот партнер” САД не заврши работа со Бугарија

Статус на Реџеп Исмаил – Хактан, член на Президиум на Левица. „После 163-тото вето за ОТПОЧНУВАЊЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ (не зачленување

Read more