(Видео) Крмов: ДУИ го покажува нивниот великоалбански шовинизам и подреденоста на СДС во Владата

 Изјава на пратеникот на Левица, Борислав Крмов, од Собранието на Р.М.  „Балансерот, заедно со Бадентеровото мнозинство се всушност инструменти за

Read more

Левица: Странските инвеститори ги префрлаат профитите надвор од Македонија

Реакција на политичката партија Левица И покрај растот на директните инвестиции во Македонија последниве години, очигледен е фактот дека странските

Read more

Апасиев: Нелегитимниот премиер со антимакедонски и елитистички интереси ја напаѓа Левица

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев во интервју за „Телевизија 24“ зборуваше за црната кампања на СДС и нелегитимниот премиер. ,,Изминатите

Read more

Мециновиќ контра Зечевиќ: За каков режим станува збор?

Фејсбук статус на Амар Мециновиќ – Портпарол на политичката партија Левица Прашање до општествените научници: За каков режим станува збор,

Read more

Левица: На подвидок проневара на пари одредени на социјално загрозените

Соопштение на политичката партија Левица До Левица стигнуваат поплаки од поголема група на граѓани од социјално ранливите категории, кои ги

Read more

Левица: Владата со народни пари ќе го финансира приватниот сектор

Реакција на Левица – Сектор Економија Со одлука на Владата на Република Македонија, од 1ви Декември до 30ти Април, Владата

Read more

Инфлацијата и задолжувањата се основни обележја на предлог буџетот за 2023 година

Реакција на политичката партија Левица Во Предлог Буџетот за 2023 година, Владата проектира 35 отсто повисоки приходи во споредба со

Read more

Владата ретерира од антифашистичкиот порив на македонскиот народ

Соопштение на политичката партија Левица Отварањето на бугарските клубови именувани по фашистички дејци основани со цел да ги рехабилитираат и

Read more

Зголемен профитот на ЈПДП откако власта го одби предлогот на Левица за намалување на патарините

Соопштение на политичката партија Левица Јавното претпријатие за државни патишта од граѓаните по основ на патарини во вториот квартал годинава

Read more

МДС: Зарем студентите треба да поминат низ пекол на сиромаштија за да станат академски граѓани?

Македонскиот дипломатски синдикат со поддршка за студентите и нивните барања.  Имено, од синдикатот потенцираат дека силно ја поддржуваат борбата на

Read more

Студентите со порака пред Собранието: Нашиот сув леб за вашите бифтеци

Пред Собранието, попладнево почна протестот на студентите организиран од страна на движењето „Студентски отпор”. Со транспаренти на кои пишува „Од

Read more