МДС: Зарем студентите треба да поминат низ пекол на сиромаштија за да станат академски граѓани?

Македонскиот дипломатски синдикат со поддршка за студентите и нивните барања.  Имено, од синдикатот потенцираат дека силно ја поддржуваат борбата на

Read more

Студентите со порака пред Собранието: Нашиот сув леб за вашите бифтеци

Пред Собранието, попладнево почна протестот на студентите организиран од страна на движењето „Студентски отпор”. Со транспаренти на кои пишува „Од

Read more

(Видео) Исмаил: Имате за бифтеци – немате за плати на работниците во ЈСП

Излагање на советникот од Левица во Град Скопје, Реџеп Исмаил – ХАКТАН.  Владата е одговорна за ситуацијата со ЈСП  Додека

Read more

Левица: Власта ја саботира работата на “Колска” – вработените на протест

Реакција на политичката партија Левица Неизвесноста за иднината на фабриката за шински возила “Колска” ги натера работниците да излезат на

Read more

Дојранското езеро е пред еколошки колапс

Реакција на ЛО Левица – Дојран Во Дојранското езеро се наоѓаат екстремно високи концентрации на отпадни материи, фосфорни и азотни

Read more

Левица: Владата ќе ги жртвува социјално загрозените граѓани

Реакција на политичката партија Левица Државата има обврска кон згрижувањето и следењето на социјалните случаи. Сепак, тие неретко се оставени

Read more

Левица: Владата во време на криза ќе троши дополнителни 50 милиони евра за повисоки плати во министерствата

Реакција на политичката партија Левица Со новиот предлог – Закон за административни службеници, Владата на СДС и ДУИ предлага линеарно

Read more

Левица: Алити преку балансерот дополнително ја партизира администрацијата

Соопштение на политичката партија Левица Министерот за информатичко општество и администрација, Адмирим Алити изработи нов балансер кој не ги следи

Read more

Апасиев: Каде испогреши неукиот силеџија Талат Џафери при одбивањето на иницијативата за референдумот?

Пратеникот и Претседателот на политичката партија проф. Димитар Апасиев даде свој коментар на случувањата поврзани со Талат Џафери и одбивањето

Read more

Министерството за образование не вреднува значајни успеси на македонски ученици

Пишува: Стефан Симовски – професор по германски јазик и книжевност Успехот на Македон, ученик од Тетово, постигнат на меѓународен натпревар

Read more

Левица: Анти-владини протести против систематското уништување на сточарството

Реакција на Левица – Земјоделски сектор Поради катастрофалните политики на министерот Љупчо Николовски, денес одгледувачите на овци протестираа пред Министерството

Read more