Левица: Избрусени зборовите „бугарскиот фашистички окупатор“ од споменикот на богомилската епопеја

Реакција на Левица ЛО – Прилеп Оштетен е споменикот на Февруарскиот Поход-Богомилската Епопеја, што претставува еден голем историски настан за

Read more

Преку недејствување СДСМ и ДУИ се соучесници во оправувањето на бугарските фашистички злосторства

Изминатиов период во Македонија започна агресивна бугарска пропаганда како во најмрачните дениви од деветнаесетиот век или од периодот на Втората

Read more

Македонија е забрането име за невладини организации

Охридското здружение за афирмација на културните вредности на македонските Бугари, кое го носи името на цар Борис III, негативна историска

Read more

Протоколот со Бугарија е за рехабилитација на фашизмот

Реакција на Левица – ЛО Гевгелија Според потпишаниот Протокол со Република Бугарија, Република Македонија ќе треба да ги отвори архивите

Read more

На денешен ден пред 80 години бугарските фашисти ги стрелаа Никола Вапцаров и Антон Попов

Објава на ОМО Илинден Пирин – забранетата партија на Македонците во Бугарија На денешен ден пред 80 години, 23.07.1942 година

Read more

Литовски објави партизанско сведоштво од бугарските фашистички злосторства

Александар Литовски е поранешен член во Заедничката историска комисија на Македонија и Бугарија кој своевремено си даде оставка од истата,

Read more

(Фото) Секој нареден ден има се повеќе народ на протестите

Вечерва повторно маса на македонски граѓани излегоа на протестите против бугаризација на Македонија и кажаа ,,НЕ” за францускиот предлог. Протестирачите

Read more

(Видео) „Ќе победиме“ е главната парола на денешниот протест против бугаризација на Македонија

По вчерашната пауза заради празникот Курбан Бајрам, денес продолжуваат протестите против бугаризација на Македонија. Протестниот марш денес започна пред Владата,

Read more

OMO Илинден Пирин: На Македонија и се подготвува огромно предавство

Соопштение на забранетата македонска политичка партија во Бугарија OMO Илинден Пирин Бугарските медиуми го објавија протоколот кој го крие предавничката

Read more

Зеколи преку лажни вести и клевети го релативизира насилството врз протестирачите, шири бугарска пропаганда и пропагира сепаратизам!

Откако се почнати протестите против т.н. Француски предлог за решавање на спорот помеѓу Бугарија и Македонија, кој е поставен како

Read more

Бугарскиот национал-шовинизам кон Македонците е нивна државна/национална политика

Фејсбук статус на Адела Ѓорѓиоска Бугарскиот националшовинизам кон Македонците е нивна државна/национална политика – планирана, доследна, долгорочна – и поддржана

Read more