Прогласот на АСНОМ за капитулацијата на Бугарија: „Фашистичка, империјалистичка Бугарија зaгина од Балканот за секојпат!”

По повод Денот на победата над фашизмот, го објавуваме Прогласот до македонскиот народ, издаден по повод капитулацијата на Бугарија од

Read more

Ванчо Михајлов е еден од најголемите крвници на македонскиот народ

Фејсбук статус од партијата на Македонците во Бугарија – ОМО Илинден Пирин. Во сабота во Битола, среде Македонија, ќе се

Read more

Ванчо Михајлов умирал и тврдел дека македонска нација не постои

По повод доаѓањето на премиерот на Бугарија Кирил Петков во Битола и отворањето на Културниот центар „Ванчо Михајлов“, реобјавуваме текст

Read more

Поднесена декларација до Општина Велес по повод 80 години од штрајкот на велешките гимназијалци

Соопштение на Левица – ЛО Велес Советниците на политичката партија Левица, по повод 80 години од штрајкот на велешките гимназијалци

Read more

На денешен ден бугарските фашистички војници стрелале осум македонски партизани

Фејсбук статус на Мартин Димоски – Советник од Левица во Општина Карпош. Нешто што наскоро нема да се чита во

Read more

Петков: Ковачевски прифати Бугарите да бидат вклучени во македонскиот Устав

Бугарскиот премиер Кирил Петков имаше обраќањето пред пратениците во парламентот за досегашните достигнување во преговорите помеѓу Бугарија и Македонија. Една

Read more

Почина партизанката Бакалиноска која како млада била измачувана од Бугарскиот фашистички окупатор

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество

Read more

Во 1929 година постоеше фудбалски клуб Македонија – Архивско интервју со Васил Дилев

Васил Дилев – Дитљак е македонски голман роден 1913 година во Скопје, тој беше еден од пионерите на македонскиот фудбал,

Read more

Граѓаните се организираат – ќе изработат спомен плоча на убиените 103 Поречани од „Бугарската гнасна рака“

Само неколку месеци откако во 1915 година во прилепското село Долгаец биле заклани 315 жители, вклучувајќи деца и жени, во

Read more

„Не ги даваме синовите во бугарската војска„

Рано изутрина уште не беа дојдени бугарските чиновници во своите канцеларии, пред општината почнаа да се собираат жени од сите

Read more

Директни сведоштва околу бугарското администрирање

„Кога се слушнало за апсењето на Мирче и Страшо, Вера Ацева се сретнала со братучеда и’ Вера Оровчанец во Скоје.

Read more