Максим ја продаде кучата, Бугари во Устав е еден од приоритетите во неговата програма

Максим Димитриевски од Знам, во неговиот „Манифест за Македонија“, има истакнато дека внесувањето на Бугарите во Устав со одложено дејство

Read more

Дејвид Гир: Внесувањето на Бугарите во Уставот нема да биде последното барање од ЕУ

Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир вечерва во интервју за „Топ тема“ на ТВ Телма вели дека уставните измени нема да

Read more

Неуспешен обидот на Јотова да биде Колумбо – Од Косово демантираа постоење на бугарско малцинство

Јотова откри Бугари и на Косово, им подари бугарски книги на тамошните здруженија. Во Косово нема официјално признаено бугарско малцинство,

Read more

Централниот регистар одобри основање на бугарскиот универзитет „Св. Кирил и Методиј” во Свети Николе

Централниот регистар ја одобри пријавата за основање на Великотрновскиот универзитет „Св.Св. Кирил и Методиј“ на улица „Маршал Тито“ во Свети

Read more

Реџеп Исмаил: Бујар Османи работи против интересите на македонската нација

Пишува: Реџеп Исмаил – член на Презедиумот на политичката партија Левица Бујар Османи, Министер за надворешни работи на Македонија, кој

Read more

Османи контрадикторен: во една изјава вели дека има фуснота дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот – во друга вели нема фуснота

За помалку од 24 часа, Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Бујар Османи, излезе во јавноста со две спротивставени

Read more

Левица: Четири години од Преспанскиот договор – денес ЕУ со нови уцени

Реакција на Политичката партија Левица Изминаа четири години од потпишувањето на таканаречениот Преспански договор, со кој владејачките елити од двете

Read more

Во Бугарија се крадат украински регистарски таблички заради бесплатен паркинг

За разлика од сите странци во Бугарија на кои вообичаено на времето им ги крадеа колите, на украинските бегалци кои

Read more

(Видео) Хриса Калиманова – Симбол на борбеност, страдања и љубов

Хриса Калиманова е само една од многуте партизанки нa НОБ во Егејска Македонија, кои целата своја младост ја поминаа измачувани

Read more