Поради Левица Уставниот суд оформи предмет за затворање на фашистичкиот клуб „Ванчо Михајлов‘‘

Реакција на Политичката Партија Левица Постапувајќи по иницијативата на Левица за поведување постапка за оценување на уставноста и законитоста на

Read more

Демолирана таблата на здружението „Цар Борис III” во Охрид

Оштетена и искршена е таблата каде што беше испишано името на здружението „Цар Борис III” во Охрид. СВР Охрид пренесува

Read more

Левица: Нема осуда од СДСМ и ДУИ за отварањето на бугарскиот клуб во Охрид

Политичката партија Левица, која е организатор на протестот во Охрид против отворањето на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“, денеска

Read more

Крмов: Само така со фашистите, да не спијат мирно и да не шетаат слободно по улици

Пратеникот на Левица, Борислав Крмов се изјасни по повод најактуелните случувања, алудирајќи на протестите во Охрид организирани од Левица. Во

Read more

Апасиев: Левица е способна да војува со СДС и ДУИ на сите фронтови

На својот фејсбук профил пратеникот и Претседател на Политичката Партија Левица, Димитар Апасиев го напиша следниот статус: „Додека ние денес

Read more

Мојсоска им испрати историска лекција на Пендаровски и Ковачевски пред утрешните протести во Охрид

За утре е закажан протестот во Охрид поради отварањето на уште еден бугарски фашистички клуб именуван по соработникот на Хитлер,

Read more

Левица – Охрид повикува на протест против отворањето на клубот „Цар Борис Трети“

Соопштение на Левица – ЛО Охрид Поради отворањето на контроверзното здружение именувано по фашистичкиот државник, слуга на Хитлер и борец

Read more

Крмов: Ние попрво ќе лежиме во затвор, отколку да гласаме за бугаризација во Собрание

Пратеникот на Левица, Борислав Крмов вечерва на Канал 5 во „Само Вистина” изјави дека тој и Апасиев под никакви услови

Read more

Централниот регистар одобри основање на бугарскиот универзитет „Св. Кирил и Методиј” во Свети Николе

Централниот регистар ја одобри пријавата за основање на Великотрновскиот универзитет „Св.Св. Кирил и Методиј“ на улица „Маршал Тито“ во Свети

Read more

Левица: Народно вето за Заевистичкиот договор со Бугарија

Соопштение на Политичката Партија Левица Иако опозициската иницијатива за задолжителен дополнителен референдум со кој би престанало важењето на контроверзниот Закон

Read more

Нова бугарска пропаганда во Македонија: Стипендија по 30 евра месечно за секое дете што ќе сака да го учи бугарскиот јазик

Триесет евра месечно за секое дете што ќе го изучува бугарскиот литературен јазик, е новиот проект на бугарската „Фондација Македонија“.

Read more