Левица: Народно вето за Заевистичкиот договор со Бугарија

Соопштение на Политичката Партија Левица Иако опозициската иницијатива за задолжителен дополнителен референдум со кој би престанало важењето на контроверзниот Закон

Read more

Нова бугарска пропаганда во Македонија: Стипендија по 30 евра месечно за секое дете што ќе сака да го учи бугарскиот јазик

Триесет евра месечно за секое дете што ќе го изучува бугарскиот литературен јазик, е новиот проект на бугарската „Фондација Македонија“.

Read more

Османи исплатил 240.000 евра на историската комисија која преговара со Бугарија

Од Министерството за надворешни работи со кое раководи министерот од редовите на ДУИ Бујар Османи шесте членови на историската комисија

Read more

Македонија е забрането име за невладини организации

Охридското здружение за афирмација на културните вредности на македонските Бугари, кое го носи името на цар Борис III, негативна историска

Read more

Советник на Левица пријавен во МНР од страна на бугарски државјанин поради Фејсбук објава против фашизмот

Виктор Стојанов, еден од водачите за бугаризација на Македонија и македонскиот народ како претседател на „Фондација Македонија” поднел пријава против

Read more

Левица: За евро-фундаменталистите нема алтернатива за бугаризацијата

Реакција на Политичката партија Левица Евроамбасадорот Дејвид Гир во изјава за домашните медиуми потенцира дека Македонија ги отпочна преговорите за

Read more

Целосно бришење на АСНОМ од Уставот на РМ

Фејсбук статус на Амар Мециновиќ – Портпарол на Политгичката Партија Левица Во Преамбулата од Уставот, онаа која сакаат да ја

Read more

Јанчев: Во окупација сме луѓе, во турско било попријатно на Мечкин Камен

Фејсбук статус на Саше Јанчев – член на Централниот Комитет на Левица и Советник во Општина Гевгелија Илинден во окупирана

Read more

Шакири: Не треба да е предмет на дискусија тоа што бројот на часови по македонски јазик се намалува

Во текот на протестите против францускиот предлог, каде една од главните причини за бунтување на граѓаните беше загрозувањето на македонскиот

Read more

Левица: Македонската култура и медиуми под контрола на Бугарија

Реакција на Левица – Сектор култура Покрај историјата, ниту културата и медиумите нема да останат имуни на бугаризацијата. Очигледно е

Read more

Исмаил за Принцип инфо: Протестите во Македонија беа оправдани, Владата нема поддршка за „францускиот предлог“

Редакција на порталот Принцип имаше прилика да разговара со Реџеп Исмаил, членот на Президиумот на политичката партија Левица од Македонија.

Read more