НР Кина стана најголем извозник на автомобили во светот

НР Кина стана најголем извозник на автомобили во светот, откако ја престигна Јапонија во првите три месеци од оваа година.

Read more

Бајден нема да се извини за бомардирањето на САД врз Јапонија за време на посетата на Хирошима

Американскиот претседател Џо Бајден нема да се извини за атомските бомбардирања на Хирошима и Нагасаки во 1945 година, изјави во

Read more

Фрлена бомба врз јапонскиот премиер Фуми Кишида (Видео)

Јапонскиот премиер Фумио Кишида бил итно евакуиран, откако врз него била фрлена направа за која се верува дека е димна бомба на

Read more

„Дипломатскиот бојкот на Игрите од страна на САД е празник за остатокот од светот“

Еден од најдобрите биатлонци на сите времиња, шесткратниот светски и четирикратен олимписки шампион, Александар Тихонов, ја поздрави веста дека САД

Read more

Народна Република Кина до Јапонија: Доколку радиокативната вода од Фукушима е безбедна тогаш користете ја за пиење!

Ваквите забелешки на кинеското Министерство за надворешни работи следуваа откако, во вторникот, јапонската влада објави дека во морето одлучила да

Read more

Проблеми заради „фашистичкото минато“ и на далечниот Исток

Зад секое „историско решение“ се наоѓаат грст проблеми кои, навидум решениот проблем за миг можат да го рективираат истиот тој

Read more

„Корејскиот полуостров ќе биде обединет до 2045“ вели официјален Сеул

Претседателот на Јужна Кореја (Република Кореја), Мун Џае-ин, се заколна дека ќе успее да постигне реобединување на Кореја до 2045

Read more