Свечено затворање на 46-тиот Меѓународен филмски фестивал во Москва

Свеченото затворање на 46-тиот Меѓународен филмски фестивал се одржа вчеравечер во Москва.Попладнето по традиција беа доделени првите награди. Филмот „Здив

Read more

14-ти меѓународен филмски фестивал во Пекинг – започна Неделата на францускиот филм

На 11 април во Пекинг започна 14-тиот меѓународен филмски фестивал во Пекинг (BJIFF) – Неделата на францускиот филм. На настанот

Read more

Вечерва започнува 14-тиот фестивал на креативен документарен филм „МакеДокс“

Вечерва во Куршумли ан со почеток од 20 часот ќе биде отворен 14- тиот Фестивал на креативен документарен филм „МакеДокс“

Read more

Четвртото издание на Галичник филм фестивалот започнува вечерва

Под мотото „Вдишете ја магијата на филмот“ вечер почнува четвртото издание на Галичник филм фестивалот, што ќе трае до недела,

Read more

Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ од 4 до 8 август во Струмица

Од 4 до 8 август во Амфитеатарот во Струмица, ќе се одржи 18-тото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“, во

Read more

Филмот “ТРИ” на Мартин, Петар и Иван од Прилеп освои три награди

На филмскиот фестивал на аматерски филмови, одржан во театарот “Антон Панов” во Струмица, филмската екипа од Прилеп собра неколку награди.

Read more

(Интервју) Јовановиќ: алтернативниот филм оваа година на ТВ, бесплатно и без реклами

Вечерва започнува меѓународниот филмски фестивал „Киненова“, кој пред се’ се базира на промоција и афирмација на дебитантските дела на младите

Read more