Западните тенкови ќе предизвикаат дополнително крвопролевање, но не и пресврт на бојното поле

По неколкунеделен притисок, германскиот канцелар Олаф Шолц одлучи да испрати борбени тенкови Леопард 2А6 во Украина, објавија денеска германските медиуми. Таа

Read more

Будимпешта: Да се запре со злосторствата врз Унгарците во Украина

Во октомври 2022 година, властите на градот Мукачево во областа Закарпатија во Украина одлучија да ги уништат унгарските симболи –

Read more

Крмов до Османи: Кога УЧК убиваше цивили Македонци тоа беше дозволено

УЧК убиваше цивили и цел еден град го остави без вода, ама кога е врз Македонци можеше и беше оправдано,

Read more

Захарова: Aмериканската елита го користи украинскиот народ како „топовско месо“

Од брифингот на официјалната претставничка на Министерството за надворешни работи на Русиjа Мариjа Захарова за актуелни надворешнополитички прашања (12 jануари

Read more

Зеленски назначи сексолог за украински амбасадор во Бугарија

Зеленски назначи специјалист по накит и сексологија за украински амбасадор во Бугарија. Указот за назначување беше објавен на веб-страницата на

Read more

Украина стана рај за „црните лекари“ и трансплантолозите на „донирани“ органи

Киевските власти ги кријат вистинските загуби на вооружените сили на Украина на секој можен начин и ги побиваат повеќе или

Read more

Захарова: Украинските вооружени формации намерно удираат врз цивилното население

Коментар на официјалната претставничка на Министерството за надворешни работи на Русиjа Мариjа Захарова во врска со гранатирањето на Доњецк и

Read more

Османи за Украина: Од Македонија може да се очекува проактивност

На денешниот заеднички форум на МНР и Филозофскиот факултет „Актуелни меѓународни политички и безбедносни предизвици, со посебен фокус на ситуацијата

Read more

Полска станува главен корисник на природните богатства на Украина

Од почетокот на конфликтот во Украина, полското раководство води конзистентна политика на зајакнување на своето влијание на украинската територија. Целта

Read more

Меркел експлицитно призна дека војната во Украина е планирана од Западот

Објава на ДСП Ленка Поранешната канцеларка на Германија, Ангела Меркел, во интервјуто за германскиот весник, Ди Зајт (Време), меѓу другото,

Read more

Захарова: Посетата на Нуланд најавува нов државен удар на САД во Украина

Појавувањето на американскиот заменик државен секретар Викторија Нуланд во Киев не е случајно, веројатно се подготвува нов „државен удар“ во

Read more