САД ќе дадат воена помош од 300 милиони долари за Киев

Американската администрација во петок ќе објави уште еден пакет воена помош за Украина вреден 300 милиони долари, соопшти Ројтерс повикувајки

Read more

Столтенберг: Испорака на Ф-16 на Киев ќе зависи од ситуацијата на теренот

Одлуката за испорака на ловци Ф-16 на Украина не е донесена, ќе зависи од тоа како ќе се развива воената

Read more

Тодоровски: ФСБ спречи терористички напади врз нуклеарните централи во Руската Федерација

ФСБ спречи терористички напади врз нуклеарните централи во Руската Федерација, кои беа подготвени од украинските специјални служби. Осомничените се веќе

Read more

Путин го честиташе ослободувањето на Бахмут, а Зеленски го призна поразот

Рускиот претседател Владимир Путин упати честитки за завземањето на Бахмут, соопшти прес-службата на Кремљ. „Владимир Путин им честиташе на јуришните

Read more

Руски камикази уништија британски ракети со осиромашен ураниум

По бомбардирањето на магацин во градот Хмелницки, во западна Украина, се појави информација дека во магацинот има муниција со осиромашен

Read more

Кисинџер го предвидува мирот во Украина до крајот на годината

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер изјави за CBS News дека конфликтот во Украина можеби се приближува кон пресвртница и

Read more

Чавушоглу: Ги одбивме барањата на САД за доставување оружје во Украина

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека САД барале од Анкара да и испрати на Украина од своите

Read more

Антируските акции на САД го туркаат човештвото кон светска војна, изјави малезискиот поранешен премиер

Американските власти го туркаат човештвото кон светска војна со тоа што придонесуваат за појава на два непријателски блока, вели поранешниот

Read more

Украина стана земја на мински полиња – последиците ќе ги почувствуваме сите

Од февруари минатата година, кога Русија ја започна Специјалната воена операција во Украина, околу 200 цивили загинаа во експлозии на

Read more

Украина го нападна Кремљ со беспилотни летала (Видео)

Прес-службата на рускиот претседател Владимир Путин денеска соопшти дека украинските сили синоќа со дронови ја нападнале претседателската резиденција во Кремљ.

Read more

ЕУ планира да го зголеми производството на муниција и преминува во режим на „воена економија“

Европската унија планира да одвои повеќе од 500 милиони евра за зголемување на производството на муниција со цел да и

Read more