Фон дер Лајен ја потсети Силјановска на Договорот од Преспа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска ѝ го честиташе изборот на Гордана Силјановска-Давкова за првa претседателка на

Read more

Имавте 5 години да ги смените исправите! Грција ригорозно го спроведува Договорот од Преспа

Нашите односи со Северна Македонија се наоѓаат на исклучително задоволително ниво, билатералните односи се развиени во последните пет години, многу

Read more

По документите и денарите ќе ги менуваме во „северна“

Според Договорот од Преспа, Македонија има обврска за промена на книжните и кованите пари, но крајниот рок зависи од отворањето

Read more

Откриени нови гробни форми со новите истражувања на хеленистичката некропола „Гимбабица“ кај селото Избишта во Преспа

Оваа година се реализираше петтата археолошка истражувачка сезона на хеленистичката некропола „Гимбабица“ кај селото Избишта во Преспа. Некрополата се наоѓа

Read more

Авто кампот Крани од Преспа – уништен од незаконскиот узурпатор, а институциите неми

Реакција на Левица – Сектор Туризам Авто кампот Крани во Преспа кој е основан за време на Социјалистичка Република Македонија,

Read more

Се засилува инквизицијата – Антропол на мета на „Вистиномер“

Антропол вчера се најде на мета на пропагандниот портал „Вистиномер“, чија што цел е репресија и ограничување на медиумскиот простор

Read more