Некој е на масата, а други во менито! Пекинг му постави четири прашања на Вашингтон

Шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји, коментирајќи ги кинеско-американските односи, ги повика САД рационално да се соочат со развојот на

Read more

Макрон под жестоки критики: Елисејската палата барала корекција на говорот

Францускиот претседател Емануел Макрон се најде на удар на критики од двете страни на Атлантикот откако рече дека Европа не

Read more

Макрон не успеа да го убеди Си Џинпинг

Францускиот претседател отпатува во Кина со цел, според тврдењата на „Политико“, „да ја притисне Кина, да го искористи својот преговарачки

Read more

Лавров: Русија повеќе не е партнер на ЕУ, подготвени сме на остар одговор

Европската унија стана непријател за Русија, а Брисел ја загуби Москва како свој партнер, оценува рускиот министер за надворешни работи

Read more

Војната во Украина ја води „невидлива рака“ која се залага за продолжување на конфликтот, рече Ганг

Се чини дека украинската криза ја води „невидлива рака“ која е за продолжување и ескалација на конфликтот, изјави денеска кинескиот

Read more

Рускиот избор на Пекинг е пресметан чекор кон глобална доминација, а не пазарење со Вашингтон

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Кинескиот проруски став не е тактички, туку стратешки избор

Read more

Битката за Тајван ќе го реши исходот на геополитичката војна помеѓу САД и НР Кина

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Шефот на ЦИА Вилијам Барнс ја нарече Кина единствениот

Read more

Заливските монархии ја менуваат страната

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар. Деновиве како гром од ведро небо одекна веста дека

Read more

Руските и белоруските параолимпијци со забрана за настап на ЗПОИ Пекинг

Интернационалниот параолимписки комитет, којшто на ден пред почетокот ја промени својата одлука, откако претходно им дозволи да се натпреваруваат, но

Read more