Главната болница во Газа не функционира – Израел до сега уби над 11.000 Палестинци

Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрехесус, вели дека најголемата болница во Газа, Ал-Шифа, повеќе не е функционална откако последните

Read more

Советниците од Левица во Кисела Вода побараа помош за настраданите деца во Газа

Советниците од Левица во Општина Кисела Вода на 29 седница побараа на дневен ред да се стави дополнителна точка –

Read more

Декларација „За солидарност со палестинскиот народ и осуда на израелската окупација“

– Минатата седмица Политичката партија Левица преку своите пратеници Димитар Апасиев и Борислав Крмов, поднесе Декларација „За Солидарност со палестинскиот

Read more

САД ќе им „помогне“ на Палестинците со давање „помали“ бомби на Израелците

За време на состанокот со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Американскиот државен секретар Антони Блинкен инсистираше Израел да ги намали цивилните

Read more

Палестинецот живее со 2 парчиња леб и плаче за вода – светот демонстрира

Заменик-координаторот на ООН за Блискиот Исток, Лин Хестингс, кој е и хуманитарен координатор за палестинските територии, рече дека само една

Read more

Во знак на солидарност со палестинскиот народ Апасиев се појави на говорница со „Палестинка“

Вчера во Собранието на Република Македонија од страна на пратениците од Левица беше поднесена „Декларацијата за солидарност со палестинскиот народ

Read more

(Видео) Апасиев: Газа не е гробница само на иљадници дечиња – Газа е гробница на човечноста

Почитувани колеги пратеници, почитувана македонска јавност, Пратениците на Левица во текот на вчерашниот ден до вас како пратеници доставија Декларација

Read more

Пратениците на Левица поднесоа Декларација за Солидарност со палестинскиот народ и осуда на израелската окупација

Пратениците на Левица во Собранието на Република Македонија – Димитар Апасиев и Борислав Крмов, до претседателот на Собранието, поднесоа Предлог-Декларација

Read more

Левица се сретна со делегат од Палестина – Поддршка за палестинскиот народ и осуда за воените злосторства

На маргините на Конгресот на Меѓународниот совет на Светскиот младински фестивал, Координаторот на Секторот за надворешна политика на #Левица Александар

Read more

Ердоган лут на Западот: Сакате уште една крстоносна војна?!

Турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган за време на големиот собир во Истанбул за поддршка на Палестинците во Појасот Газа, на

Read more

Македонија и Палестина делат слична историја

Веќе 75 години, на Палестинците насилно им се одзема земјата и имотите и насилно ги раселуват илегалните доселеници, израелската армија

Read more