Антикорупциска: Во МНР нема систем за контрола на користењето и потрошувачката на гориво на службените возила

Државната комисија за спречување на корупцијата, јавно ги демантира изнесените наводи од Министерот за надворешни работи на РСМ, Бујар Османи,

Read more

Османи за Украина: Од Македонија може да се очекува проактивност

На денешниот заеднички форум на МНР и Филозофскиот факултет „Актуелни меѓународни политички и безбедносни предизвици, со посебен фокус на ситуацијата

Read more

МНР и Османи застана во одбрана на бугарските клубови именувани по фашистички дејци

Клубот „Цар Борис III” во Охрид, кој беше отворен минатата недела во многу тензична атмосфера и протести кои беа организирани

Read more

Цуцуловски го потсети Османи на т.н. референдум за Илирида

Фејсбук статус на Проф. Др. – Љубомир Цуцуловски, по изјавата на министерот Османи дека Македонија нема да го прифати референдумите

Read more

Левица: Непотизмот во МНР е основа на деструктивната дипломатија која слугува на странски агенди

Реакција на Политичката партија Левица По неуспешниот обид новинарката БЕСМИРА ЕЈУПИ, која скандалозно заработувала хонорари од пет државни институции, да

Read more

Османи исплатил 240.000 евра на историската комисија која преговара со Бугарија

Од Министерството за надворешни работи со кое раководи министерот од редовите на ДУИ Бујар Османи шесте членови на историската комисија

Read more

За амбасадор во Брисел избран човек кој се заканувал на член на комисијата со Бугарија

Првиот човек на Директоратот за билатерални односи со европски држави, Методија Белевски бил високиот функционер од МНР кој вршел политички

Read more

Ерван Фуере: Францускиот предлог е неевропски преседан и истиот не содржи реципроцитет

Поранешниот Евроамбасадор, Ерван Фуере во гостување на тв 24, оценуваќи го Францускиот предлог како рамка за решавање на спорот помеѓу

Read more

Османи контрадикторен: во една изјава вели дека има фуснота дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот – во друга вели нема фуснота

За помалку од 24 часа, Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Бујар Османи, излезе во јавноста со две спротивставени

Read more

Левица: Османи да признае дека Бугарите ќе влезат во Уставот како конститутивен народ

Преку соопштението со кое денес излегоа во јавноста од политичката партија Левица, се бара од Министерот Османи да ја открие

Read more

Бивши кадри на СДСМ и апологети на власта како граѓански сектор го консултираше Ковачевски

Кои беа претставниците на т.н. граѓански сектор и експерти со кои премиерот Ковачевски се „консултираше“ за францускиот Предлог? Од сликите

Read more