Еквадорската полиција влезе во мексиканската амбасада и го уапси поранешниот потпретседател

Еквадорските власти синоќа го уапсија поранешниот потпретседател Хорхе Глас и го одведоа од мексиканската амбасада, поради што Мексико ги прекина

Read more

Захарова му предложи на Бајден да го „ослободи“ народот на Тексас

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија го повика американскиот претседател, во согласност со американската традиција за демократија, да

Read more

Пентагон ја шпионирал војската на Мексико, обвинува мексиканскиот претседател

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор го обвини Пентагон за шпионирање на неговата влада, по протекување информации во американските медиуми.

Read more

Поранешниот Мексикански Претседател Хозе Лопез Портиљо работел за ЦИА

Декласифицираните документи од Националниот архив на САД открија дека поранешниот Мексикански Претседател Хозе Лопез Портиљо, кој беше на функцијата од

Read more

САД подготвува воена интервенција во Мексико

Републиканскиот сенатор од Јужна Каролина, Линдзи Греам, рече дека подготвува нацрт-закон што ќе го „отвори патот“ за испраќање американски војници

Read more

Мексико се освести, го национализира своето минерално богатство

Странските компании нема да можат да ископуваат литиум во Мексико откако претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор потпиша декрет за забрзување

Read more

Мексико започнува со национализација на природните ресурси

Мексиканскиот претседател Лопез Обрадор најави отфрлање на сите можни приватни концесии за литиум. Левичарот смета дека ултралесниот метал (кој е

Read more

Мексикански активисти бараат одговорност од Канада за убиство на активист против рудници

Семејството на убиениот борец против рудници, Мариано Абарка, присуствуваше оваа недела на сослушување во канадскиот федерален суд заради убиството кое

Read more

Мигрантската криза во Хондурас и Централна Америка – пропаста на државата на капиталот

Големиот демографски потрес со кој се соочи Европа во 2015 година, потегна низа горливи прашања кои бараат глобален одговор. Сиромаштијата,

Read more