Поради измените во КЗ преиначено делото на екс-директорот на Онкологија

Обвинителството го преиначи кривичното дело за кое го гонеше екс-директорот на Клиниката за онкологија доктор Нино Васев, за случајот со

Read more

Левица иницира кривичен прогон поради лажирање документ со ЕУ-знаменце за „Бихтел и Енка“

Соопштение на Политичката партија Левица Правниот сектор на Политичката партија Левица, до Основното јавно обвинителство – Скопје, поднесе кривична пријава

Read more

(Фотогалерија) „Убијци и крадци“, „Убијци за профит“ – пораки од протестот

На вчерашниот протест се собраа стотици граѓани заеднички да го искажат револтот и да им порачаат на надлежните и осомничените

Read more

Мулачка: Дали се злоупотребувани пациентите болни од карцином додека лекарствата се продавале во Косово?

Фејсбук статус на Ирена Мулачка Во случајот Онкологија не станува збор само за финансиски криминал, за кој сме пишувале и

Read more

Левица: Коридорите 8 и 10Д ги чека експропријација која ќе чини дополнителни 300 милиони евра

Реакција на Политичката партија Левица Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за експропријација е само еден од пакетот закони

Read more

Левица: ДУИ предлага закон за даночни и царински ослободувања на „Бихтел и Енка“ во скратена постапка

Реакција на Политичката партија Левица Собранискиот спикер Џафери закажа ИТНА седница за понеделник, на која власта по СКРАТЕНА постапка сака

Read more

Правда во Македонија нема: Застаре делото на уште еден осуден криминалец за милионска проневера?

Поранешниот директор на Царинската управа, Драган Даравелски, кој вчера беше уапсен на граничниот премин Табановце, веројатно ќе помине само една

Read more

Апелација укина пресуда за Мијалков со која требаше да лежи 8 години во затвор и во буџетот да се вратат 860 илјади евра

Сашо Мијалков по година ипол од изречената осум годишна казна затвор, доби ослободување за случајот „Трезор“. Скопска Апелација, го врати

Read more

Без програма новиот јавен обвинител од Зајас ќе го гони организираниот криминал

Дури денеска јавноста го виде ликот на новиот Јавен обвинител за гонење организиран криминал, кој изминатиов период не се појави

Read more

Обвинителка, судија и министер си лапкаат гратиси токму од оние кои што треба кривично да ги гонат!?

Поради сомневања за криминал во раководството на Фудбалската Федерација на Македонија последните неколку години беа поднесени неколку кривични пријави, а

Read more

Уставен не го усвои прелогот на Левица, Пратениците незаконски ќе добиваат надоместоци за патарина

Пратениците веќе 15 години незаконски земаат пари за патарини, а Уставен суд одлучи да не го усвои предлогот на Левица.

Read more