Брзи кредити – замка за граѓаните

Граѓаните потиснати од високата инфлација, тешката финансиска состојба и презадолженост во комерцијалните банки сè почесто бараат излез во брзите кредити.

Read more

После Тимчо, уште еден градоначалник од ДПМНЕ ја задолжува општината со „обврзница“

На стартот на новата 2023 година општина Гази Баба ќе се задолжи за околу 5 милиони евра, реагираат од Локалниот

Read more

Левица: Лошото раководење од Тимчо Муцунски кулминира со огромно задолжување од 5.4 милиони евра

Реакција на Левица ЛО – Аеродром Една од најбогатите, но за жал најлошо водените општини во Македонија, општина Аеродром за

Read more

Зошто Македонија има застој во капиталниот развој?

Пишува Јулијана Штрковска-Колариќ – Координатор на Левица – Сектор финансии Капиталните расходи се двигател на економијата и затоа е потребен

Read more

(Видео) Крајевски: Наместо задолжување на државата – оданочете ги банките

Во дебатната емисија на ТВ 24 гостуваше Јован Крајевски – член на Презедиумот на Политичката партија Левица. Главна тема во

Read more

Нови 1.7 милијарди евра задолжување, 20 отсто од Буџетот за отплата на стари долгови

Реакција на Политичката партија Левица Владата го усвои најпогубниот Предлог буџет на Република Македонија за 2023 година, со рекордни расходи

Read more

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ одобрија да гради компанија поврзана со корупција на Косово

Во Собранието, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ немаа забелешки Американско-турскиот конзорциум Бехтел и Енка да ги гради автопатите од Коридор 8 и

Read more

Левица – Карпош: Стефан Богоев продолжува да се расфрла со народни пари

Општина Карпош, со долг од 5 милиони евра, како трета најзадолжена општина во Македонија продолжува со мегаломанското трошење народни пари.

Read more

Левица: Продолжува да се турка деформираната концепција за реформи во образованието

Во целост ја пренесуваме реакцијата на Левица: Иако не понудија ниту еден одговор на мноштвото прашања, кои стручната и општата

Read more

Работи Влада седум дена во неделата

Статус на Јосиф Џолев: „ – Изминативе 7 дена се случи, НО не треба да размислуваме на:Откриени се 94.451 фалсификат

Read more